Seria konsol Philips ES Tele-Game

 Oprócz wydawania konsol Odyssey pod swoim szyldem firma Philips wydała również konsole własnej produkcji, począwszy od 1975 roku. Była to seria ES Tele-Game (oryg. Tele-Spiel), która składała się z kilku produktów.


Pomiędzy wydaniem Magnavox Odyssey w 1972 r. a Fairchild Channel F w 1976 r. Wypuszczono tylko kilka systemów typu pong. W tych przypadkach bardziej decydowało podejście oparte na kartridżach wprowadzone przez Odyssey. Powód jest prosty, Odyssey używał konsoli w połączeniu z różnymi przedmiotami z gry, takimi jak karty, żetony i gry planszowe, aby stworzyć zabawne wrażenia. Oprócz gier, które wymagały light guna, wszystkie inne gry to po prostu tenis stołowy z kilkoma drobnymi modyfikacjami. W związku z tym wymóg na kartridże w kontekście gry w tenisa dla dwóch graczy po prostu nie istniał. W 1974 roku firmy zaczęły produkować konsole typu pong plug & play.

Philips był jedną z tych nielicznych firm, które zdecydowały się pójść pod prąd i zaczęły pracować nad konsolą typu pong na "wkładki." Aby to zrobić, Philips stworzył konsolę złożoną z obwodów analogowych i elementów dyskretnych, w tym siedmiu układów scalonych CMOS. Reszta logiki była bezpośrednio w samej wkładce. W przeciwieństwie do wkładek Odyssey, które były tylko układami analogowymi, bez żadnego elementu elektrycznego, wkładki Tele-Spiel były zbudowane z elementów dyskretnych (rezystory, kondensatory, tranzystory, diody itp.) i nie zawierały układów scalonych. Te obwody tworzyłyby grafikę i zarządzały różnymi zdarzeniami, takimi jak kolizje.

Premiera wydania w 1975 roku w Niemczech, Francji, Holandii i Finlandii, jako pierwsza konsola do gier Philipsa miała trudności z pokonaniem konkurencji. Chociaż była bardziej zaawansowana, Tele-Spiel był znacznie droższy niż jakiekolwiek inne konsole do gier wideo.

ES 2201


Philips Tele-Game ES 2201 była pierwszą konsolą serii i sprzedawano ją od końca 1975 do 1976 za 150 marek niemieckich (w przeliczeniu 250 złotych) lub 400 franków. Wynik gry nie jest wyświetlany na ekranie, dlatego na obudowie znajdują się dwa suwaki dla ustawiania wyniku w zakresie od 0 do 15. Konsola może wyświetlać tylko czarno-białe kolory. Gry dostępne na konsoli:
Badminton (Federball), Pelota (Trainingswand), Skeet Shooting (Tontaubenschiessen), Racing (Autoslalom) oraz Ghostchaser (Phantomjagd). Wszystkie te gry (poza Badmintonem, który był razem z konsolą) sprzedawane były za 25 DM lub 45 franków. Na wymiennych kartridżach nie ma programu, jest tylko kilka przewodów, które łączą się elektrycznie z konsolą wewnętrzną, dzięki czemu gra pojawiała się na ekranie. Nie można zatem nazwać tej konsoli pierwszą, na którą dostępne były typowe kartridże.

Była to jedna z pierwszych konsoli europejskich. Konsola posiadała kontrolery, wykorzystujące liniowe potencjometry, które podpinało się nie bezpośrednio do konsoli, lecz do kartridżu z grą. Jako jedna z pierwszych posiadała możliwość regulowania częstotliwości, umożliwiało to korzystanie z systemu na dowolnym wolnym kanale, ówczesne konsole posiadały zazwyczaj z góry narzuconą częstotliwość. Dwa pokrętła na urządzeniu służą do przełączania używanego kanału wideo i handicapu (poziomu trudności). 


źródło - kanał VectrexRoli

W późniejszym czasie firma Philips we współpracy z General Instruments wydała cztery nowe wersje konsoli, które były określane mianem Las Vegas Tele-Spiele, zbudowane były one na podstawie bardziej zaawansowanej technologii i dysponowały innymi tytułami:

ES 2203 Las Vegas


Philips Tele-Game ES 2203 Las Vegas to druga konsola z serii Philips Tele-game. Została wydana w 1977 r. i ma sześć zintegrowanych gier, zamiast czterech dostępnych na rynku za pośrednictwem wbudowanego obwodu gier wideo Pong AY-3-8500; Pong, piłka nożna, squash, trening i dwie strzelanki, w które można grać za pomocą oddzielnie dostępnego light guna. Poza tym urządzenie jest identyczne z poprzednią konsolą ES 2201. Konsola nie odniosła sukcesu ze względu na wysoką cenę, dlatego później została wznowiona jako Philips Tele-Game ES 2207 Travemünde w tańszej wersji tego samego roku.

ES 2204 Las Vegas


Philips Tele-Game ES 2204 Las Vegas, wydana w 1977 roku jest trzecią z serii konsolą, która wykorzystuje obwód AY-3-8500. Poza tym system jest identyczny z modelem ES 2203.

ES 2207 Travemünde


Philips Tele-Game ES 2207 Travemünde jest tańszym, nowym wydaniem ES 2203. została wydana w 1977, a także wykorzystuje obwód AY-3-8500. Zasilana jest z zasilacza (7,6 V / 260 mA)

ES 2208 Las Vegas


Philips Tele-Game ES 2208 Las Vegas to piąta konsola z serii Philips Tele-game, która została wydana w 1977 roku. Po raz pierwszy zastosowano joysticki do ruchów 2-wymiarowych zamiast 1-wymiarowych. Wykorzystuje obwód AY-3-8550 i dlatego może generować kolory, ma masę ok. 800 g. Zasilana jest napięciem zasilającym 9 V DC. Poza tym system jest identyczny z modelem ES 2204.


źródło: Sly DC

ES 2218 Las Vegas


Philips Tele-Game ES 2218 Las Vegas jest szóstą i ostatnią konsolą z serii Philips Tele-game. Została wydana w 1977 roku. Po raz pierwszy oferuje osiem zamiast tylko sześciu zintegrowanych gier. Poza tym urządzenie jest identyczne z modelem ES 2208 Las Vegas, z tą różnicą, że ma zintegrowany chip AY-3-8600. Konsola ta była również dostępna jako zestaw do samodzielnego zbudowania z oznaczeniem EB 7601.

tzw. "wkładka" z grą do ES 2201

Do konsoli ES 2201 każdy kartridż posiadał swój własny numer:
Badminton ES-2211, Pelota ES-2212, Skeet Shooting ES-2213, Racing ES-2214, Ghostchaser ES-2215.


źródło: kanał VectrexRoli

okładka z niemieckiego magazynu Das Spielzeug

reklama ES 2201


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Breakout - Pong z cegiełkami

Raz, a dobrze - Kee Games i ich Tank.

Interaktywna fikcja - początek przygodówek i gier point'n'click