Raz, a dobrze - Kee Games i ich Tank.

W ostatnim poście była mowa o firmie, która była tworem Atari, napędzającym co raz szybszy wpływ pieniędzy do sejfu. Firma Kee Games, jak już wiemy, produkowała klony gier Atari, lecz stworzyła jedną perełkę, która stała się hitem na tamte czasy. Była to gra Tank.



HISTORIA

Rynek gier arcade jest podzielony na producentów, dystrybutorów i operatorów; producenci tacy jak Atari sprzedają automaty do gier dystrybutorom, którzy obsługują kilka rodzajów maszyn elektronicznych - którzy z kolei sprzedają je operatorom lokalizacji. Na początku lat siedemdziesiątych dystrybutorzy kupowali gry na zasadzie wyłączności, co oznacza, że ​​tylko jeden dystrybutor w każdym regionie dystrybucyjnym przewoził produkty od danego producenta gier arcade, ograniczając producenta tylko do operatorów, którym dystrybutor sprzedawał. Atari w 1973 roku, jako producent nieco ponad rocznego Ponga, dzięki któremu w dużej mierze zawdzięczali wpływy do kasy, uważali, że jako mniejszy producent ta konfiguracja poważnie ograniczyła ich zdolność do sprzedaży gier arcade: mogli oni zawierać umowy tylko z ograniczoną liczbą dystrybutorów, którzy kupowaliby tylko ograniczoną liczbę gier rocznie. Aby obejść ten problem, Atari założyło we wrześniu 1973 r. tajną spółkę zależną, Kee Games, która miała sprzedawać klony gier Atari, w efekcie podwajając ich potencjalny zasięg. Więcej o Kee Games możecie dowiedzieć się tutaj. Kee miało jednak własny sprzęt do produkcji, a zatem zdolność do opracowywania oryginalnych tytułów, więc po kilku grach z atarowymi klonami Steve Bristow opracował pomysł na nowy tytuł. Bristow, który wcześniej pracował z założycielami Atari nad Computer Space, pierwszą grę arcade, wpadł na taki pomysł, zastanawiając się, w jaki sposób mógłby ulepszyć przestrzeń komputerową, tzn. dać dużo elementów i zrobić przy tym dużo frajdy. Jego pomysłem na naprawienie zauważonych wad innych gier było zastąpienie trudnych do kontrolowania statków kosmicznych prostszymi czołgami i uczynienie z tego gry dla dwóch graczy zamiast dla jednego.


Jako jedyny inżynier firmy, Bristow szybko opracował prototyp, zanim oddał grę nowemu inżynierowi firmy - Lyle'owi Rainsowi, aby opracować gotowy produkt o kryptonimie K2 Tank. Rains dodał do projektu gry labirynt i centralne pole minowe i opracował ostateczny sprzęt, w tym prosty schemat sterowania. Peter Takaichi zaprojektował dużą niestandardową szafkę dla gry. Tank był jedną z pierwszych gier, w których wykorzystano zintegrowaną pamięć opartą na obwodach - konkretnie maskującą pamięć ROM (pamięć tylko do odczytu) - do przechowywania danych graficznych zamiast diody na tablicach używanych przez poprzednie gry arcade. Niektóre źródła podają, że Tank była pierwszą taką grą ale była poprzedzona co najmniej o Gran Trak 10 od Atari (1974). Zintegrowana pamięć oparta na obwodach stała się standardem w grach arkadowych i konsolowych. Przed ukończeniem gry Kee Games została połączona z Atari we wrześniu 1974 r . Tank został wydany 4 listopada.


GAMEPLAY

Tank to labiryntówka dla dwóch, w której gracze kontrolują swój czołg, próbując zastrzelić drugiego. Labirynt to zestaw bloków ustawionych względem siebie pod kątem prostym, z pustym kwadratowym obszarem centralnym, wszystkie oglądane z góry; kształt labiryntu nie jest symetryczny i jest taki sam cały czas. Jeden ze sprite'ów czołgów jest biały, a drugi czarny, a środkowy obszar jest wypełniony czarnymi znakami X reprezentującymi miny lądowe. Czołgi mogą strzelać pociskami, które zniszczą drugi czołg, jeśli go trafią; czołgi są również niszczone, jeśli najadą na minę lądową. Zniszczenie czołgu daje przeciwnikowi punkt i powoduje krótką eksplozję i towarzyszący jej dźwięk, podczas którego drugi czołg nie może strzelić, zanim przywróci zestrzelony czołg w tej samej pozycji. Zniszczone miny lądowe nie wracają. Punkty są wyświetlane nad obszarem gry i migają podczas ostatnich dwudziestu sekund rundy. Gra trwa do momentu upływu czasu, po którym gracz z wyższą wartością punktową wygrywa pojedynek. Każda gra zazwyczaj kosztuje jedną ćwiartkę i trwa 60 sekund, ale wewnętrzny przełącznik dostosowuje ją do dwóch ćwiartek i 120 sekund. Czas może być też regulowany przez operatorów.


Gra jest wyświetlana na czarno-białym ekranie telewizyjnym, a czołgi są kontrolowane przez dwa joysticki. Pchnięcie obu joysticków powoduje ruch czołgu gracza do przodu, a pociągnięcie ich do tyłu powoduje zatrzymanie się czołgu. Ciągnięcie ich w różnych kierunkach powoduje, że czołg obraca się odpowiednio w miejscu lub podczas ruchu. Przycisk w górnej części prawego joysticka wystrzeliwuje pocisk.

NAJLEPSZA GRA OD LAT

Tank był sukcesem komercyjnym i przypisuje się mu wzrost finansów nowo połączonego Atari w krytycznym momencie dla firmy. Sprzedali oni ponad 10 000 sztuk, co było wówczas wielkim hitem, choć Ralph H. Baer twierdzi, że była to tylko sprzedaż z 1974 r., a kolejne 5 000 sprzedano w 1975 r. Atari wyprodukowało drugą wersję gry, koktajlową, w której dwóch graczy siedzi naprzeciwko przy okrągłym stole. Kontynuacja, Tank II, została wydana w 1974 r. i sprzedała się w około 1000 sztuk; rozgrywka była identyczna, choć labirynt można było zmienić na dowolny format, modyfikując obwody. Dodano też więcej efektów dźwiękowych. Potem pojawiły się trzy kolejne kontynuacje: Tank III w 1975 roku, pierwsza gra z trzecią częścią serii;  kolorowy Tank 8 w 1976 r., w którym jednocześnie było ośmiu czołgów i graczy i Ultra Tank w 1978 r., który powrócił do czarno-białej gry dla dwóch graczy z możliwością wyboru wielu różnych typów labiryntów i posiadania niewidzialnych czołgów.

 koktajlowa wersja Tank
Dedykowana konsolą wersja Tank II została ogłoszona przez Atari na Consumer Electronics Show w 1977 roku, ale została odwołana przed końcem roku; joysticki do gry, zaprojektowane przez Kevina McKinseya, stały się standardowymi kontrolerami joysticka dla Atari 2600. Gra Combat, wydana w 1977 roku właśnie na tenże konsolę, obejmuje kilka wariantów Tank, w tym z odbijaniem strzałów od ścian lub z niewidzialnymi czołgami. Combat został pierwotnie opracowany jako konsolowa wersja gry arcade, podobnie jak anulowana dedykowana wersja konsolowa z dodatkowymi trybami gry opartymi na płaszczyźnie podczas dodawania. Pomimo anulowania przez Atari dedykowanej wersji Tank na konsolę, dedykowana gra konsolowa zainspirowana czołgiem została jeszcze wydana w 1977 roku przez Coleco: Telstar pt. Telstar Combat!, gdzie znajdziemy cztery odmiany Tank. Warto dodać, że została ona wydana jeszcze przed Atari 2600 i grą Combat.

 źródło: kanał For Amusement Only e.V. - Flipper- und Arcademuseum Seligenstadt


EMULACJA

Emulacja Tank nie jest możliwa, ponieważ nie wszystkie elementy gry były podpięte pod ROM. Jednakże, jak wcześniej wspomniałem, rozgrywkę gry odwzorowuje gra Combat, w którą możemy zagrać na Atari 2600.

OD TERAZ NIEKTÓRE WPISY Z ARCADYANY MOŻESZ PRZECZYTAĆ NA geekweb.pl

ZAPRASZAM DO LEKTURY CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW NIE TYLKO O RETRO I NIE TYLKO O GRACH

W podziękowaniu grupie Lubie Stare Gry za udostępnienie
https://m.facebook.com/groups/631424420349910

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Breakout - Pong z cegiełkami

Interaktywna fikcja - początek przygodówek i gier point'n'click