Square Enix, ale bez Square, czyli czym był Enix przed fuzją

 Zapewne wielu z was (czyt. fanów Final Fantasy), zwłaszcza młodych zna firmę Square Enix, ale pewnie nie wiele wie, że dawniej Square oraz Enix żyły osobno. Dziś chciałbym wam przedstawić historię tych drugich, których możecie znać z jednego z najlepszych RPG na NES - Dragon Quest


POCZĄTKI

Firma Enix została założona 22 września 1975 r. jako Centrum Serwisowe Eidansha Boshu przez japońskiego architekta-przedsiębiorcę Yasuhiro Fukushimę. Firma początkowo publikowała tabloidy reklamujące nieruchomości. 5 lutego 1980 r. Eidansha Boshu utworzyła spółkę zależną Eidansha Fudousan będącą w całości własnością głównej firmy, w celu specjalizacji w obrocie nieruchomościami i pośrednictwie w handlu nieruchomościami. Eidansha Fudousan przyjęła nazwę Eidansha Systems 18 sierpnia 1981 r. W następnym roku, 30 sierpnia Eidansha Systems została ponownie przemianowana, tym razem na Enix Corporation. Po nieudanej próbie wprowadzenia Eidansha Boshu Service na cały kraj w 1982 roku, jej nowo utworzona spółka zależna, o której przed chwilą była mowa, ratując główną firmę rozpoczęła atak na rynek gier komputerowych, organizując konkurs na stworzenie programu/gry komputerowej. Jednym ze zwycięzców była gra Love Match Tennis, stworzona przez Yuji Horię. Miała stać się ona jedną z pierwszych gier w wersji PC firmy. Kolejnym zwycięzcą była gra logiczna Door Door autorstwa Koichi Nakamury, która stała się jednym z bardziej znanych tytułów na komputery domowe. Gra została następnie przeniesiona na komputer rodziny Nintendo, ale nigdy nie dotrwała wydania poza Japonią. Od tamtego momemtu Nakamura został na pokładzie jako jeden z kluczowych programistów Enix.
We wczesnych latach 80-tych zorganizowano jeszcze dwa konkursy na tworzenie gier i stale zatrudniano personel na podstawie projektu.

Yasuhiro Fukushima

W ciągu następnych kilku lat Enix opublikował kilka gier wideo na różne japońskie domowe systemy komputerowe. Zamiast tworzyć gry we własnym zakresie, Enix nadal zlecał produkcję swoich gier innym twórcom, korzystając z tantiem. Była to nowa praktyka w tamtych czasach i była postrzegana jako sposób na kontrolowanie kosztów tworzenia gry. Yashuhiro Fukushima uważał, że z biznesowego punktu widzenia gry należy traktować jak filmy i książki. Jeśli gra sprzedawała się lepiej, jej twórca płacił więcej. Firma jest najbardziej znana z serii gier RPG na konsole Dragon Quest (wydanej jako Dragon Warrior w Ameryce Północnej do 2005 roku) opracowanej przez Chunsoft. Kluczowi członkowie zespołu dewelopera to między innymi reżyser Koichi Nakamura, pisarz Yuuji Horii, artysta Akira Toriyama i kompozytor Koichi Sugiyama. Pierwsza gra z serii na Famicom została wydana w 1986 roku i ostatecznie sprzedała się w Japonii w 1,5 miliona egzemplarzy, ustanawiając Dragon Quest jako najbardziej dochodową franczyzę firmy.

Dragon Quest - najbardziej dochodowa gra firmy

1 kwietnia 1989 r. pierwotna Enix Corporation wraz z dwiema spółkami siostrzanymi (Konika Enix i Enix Products) została ujednolicona i połączona z firmą macierzystą Eidansha Boshu Service, która następnie zmieniła nazwę na Enix Corporation. W 1991 roku firma zarejestrowała swoje akcje w Japan Securities Dealers Association, znanym później jako JASDAQ. Wkrótce zaczęła publikować mangę ze swojego magazynu Shonen Monthly Shōnen Gangan. Firma nawiązała współpracę z większą liczbą twórców gier wideo i zamierzała opublikować kilka gier na konsole do gier czwartej, piątej i szóstej generacji. Pomimo zapowiedzi, że długoletni konkurent Enix - Square Co., Ltd. będzie rozwijał się wyłącznie dla Sony PlayStation, Enix ogłosił w styczniu 1997 r., że wyda gry zarówno na konsole Nintendo, jak i Sony. Spowodowało to znaczny wzrost akcji zarówno Enix, jak i Sony.  W listopadzie 1999 r. Enix był notowany w pierwszej sekcji giełdy w Tokio, określając ich jako „dużą spółkę”.

FUZJA ZE SQUARE


W czerwcu 2001 r. Enix wyraził zainteresowanie współpracą zarówno ze Square, jak i Namco w przedsięwzięciach online, aby poradzić sobie z rosnącymi kosztami rozwoju. W tym samym miesiącu Enix zainwestował w spółkę Game Arts, nabywając akcje o wartości 99,2 mln jenów w celu opublikowania serii Grandia. Pomimo wprowadzenia na rynek Dragon Quest VII w 1999 r., gra była wielokrotnie opóźniana i nie została wydana do 2000 r. W rezultacie nie przyczyniła się ona (zgodnie z oczekiwaniami) do roku podatkowego 1999, ograniczając firmie poprzedni stosunek zysku do sprzedaży o połowę i spowodował spadek wartości akcji o 40% na początku 2000 roku. Enix został dodatkowo dotknięty opóźnieniem Dragon Quest Monsters 2 w Japonii w 2001 roku, spadając w pierwszym półroczu 2001 roku o 89,71%. Konkurent Enix, Square, również ucierpiał finansowo w 2001 roku, głównie z powodu niepowodzenia kasowego jego filmu fabularnego Final Fantasy: Wojna Dusz. To sprawiło, że Enix wahał się przed dołączeniem do drugiej firmy. Jednakże 26 listopada 2002 r. ogłoszono, że obie firmy połączą się w następnym roku w celu wzajemnego obniżenia kosztów rozwoju i konkurowania z zagranicznymi deweloperami. Fuzja została opóźniona do 1 kwietnia 2003 r., kiedy to powstał nowy połączony podmiot - Square Enix, z Enix jako spółką, która przetrwała. 1 października 2008 r. Square Enix (dawna Enix Corporation) zmieniła nazwę na Square Enix Holdings i stała się czystą spółką holdingową. W tym samym dniu powstała nowa firma zajmująca się grami wideo o nazwie Square Enix jako spółka zależna Square Enix Holdings.

ZNANE PRODUKTY ENIX

W latach 1983–1993 Enix wydawał gry na japońskie komputery domowe, w tym NEC PC-8801, MSX, Sharp X68000 i FM-7. Zaczynając od Famicomu, Enix opublikował bardzo udaną serię Dragon Quest, która po utworzeniu Square Enix sprzedała się już w ponad 78 milionach egzemplarzy na całym świecie. Chociaż kilka pierwszych tytułów zostało opracowanych przez Chunsoft, inne firmy również opracowały główne części, spin-offy i przeróbki serii, w tym Heartbeat, ArtePiazza, TOSE i Level-5. The Dragon Quest została zarejestrowana jako jeden z najważniejszych aktywów Square Enix. Inne godne uwagi serie wydawane przez Enix obejmują uznane serie Star Ocean i Valkyrie Profile od tri-Ace, które obie były również kontynuowane w Square Enix. Firma Quintet opracowała kilka gier RPG dla Enix, takich jak ActRaiser, Robotrek, Soul Blazer, Illusion of Gaia i Terranigma dla Super NES .


Enix zaczął publikować mangę w 1991 roku we własnych publikacjach Gangan Comics, które pierwotnie składały się z Monthly Shōnen Gangan, Monthly Gangan Wing i Monthly GFantasy. W listopadzie 2000 roku założono filię BMF w Kawasaki, w prefekturze Kanagawa do obsługi systemu identyfikacji odcisków palców. Enix przejął 68% udziałów w kapitalizacji 200 milionów jenów. Oczekiwano, że spółka zależna osiągnie zysk przed opodatkowaniem w wysokości 12 mln jenów ze sprzedaży w wysokości 135 mln jenów w pierwszych pięciu miesiącach działalności. We wrześniu 2002 r. Enix zawarł spółkę joint venture z Waseda University w celu dystrybucji szerokopasmowych treści sportowych. Spółka zależna Sports BB należała w 80% do Enix, a w 20% do kolegium.

Film pochodzi z kanału JohnRiggs, który ocenia gry RPG firmy Enix

Zapraszam do śledzenia naszego profilu na FB ➡️ Polub nas i udostępnij ⬅️

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Breakout - Pong z cegiełkami

Raz, a dobrze - Kee Games i ich Tank.

Interaktywna fikcja - początek przygodówek i gier point'n'click