Łatwo przyszło, łatwo poszło, czyli chwilowe szaleństwo konsoli Telstar

 Tym razem będzie o konsoli, która znów niczym innym nas nie zaskoczy, gdyż jest kolejnym klonem pongopodobnym. Jednak jej sprzedaż przerosła oryginalnego Home Ponga od Atari. Mowa tutaj o konsoli Telstar firmy Coleco, która jak szybko przyniosła mega zyski, tak szybko pociągnęła Coleco na dno.


Konsole Telstar to cała seria konsol gier wideo pierwszej generacji, produkowana przez firmę Coleco Industries w latach 1976-1978. Seria składa się z 14 konsol, począwszy od klonu automatu do popularnej ówcześnie gry Pong, bazował on na układzie scalonym firmy General Instrument AY-3-8500. Telstar produkowany był w następujących wersjach:

Telstar – (model 6040, 1976)
Telstar Classic – (model 6045, 1976)
Telstar Deluxe – (1977)
Telstar Ranger – (model 6046, 1977)
Telstar Alpha – (model 6030, 1977)
Telstar Colormatic – (model 6130, 1977)
Telstar Regent – (model 6036, 1977)
Telstar Sportsman – (1978)
Telstar Combat! – (model 6065, 1977)
Telstar Colortron – (model 6135, 1978)
Telstar Marksman – (model 6136, 1978)
Telstar Galaxy – (1977)
Telstar Gemini – (1977)
Telstar Arcade – (1977)

Pierwszy model, Coleco Telstar, o którym będzie mowa w tym poście sprzedano w około miliona egzemplarzy. Konsola wyprodukowana w 1976 roku posiadała dwie wersje - jedną, zwykłą, widoczną na zdjęciu powyżej oraz drugą Telstar Classic, która różniła się jedynie drewnianą obudową. Konsola kosztowała początkowo 99 USD, aby później spaść do około 50 USD, co czyniło ją atrakcyjnym dla większości rodzin z ograniczonym budżetem. Jak na ironię, jedną z przyczyn supersprzedaży był poważny niedobór chipów. Z powodu naporu producentów, którzy chcieli produkować gry wideo, General Instruments zaniżyło liczbę chipów potrzebnych do zaspokojenia popytu o sześćdziesiąt procent. Coleco nie ucierpiało, ponieważ była to pierwsza firma, która złożyła zamówienie w General Instruments, otrzymali za to pełną dostawę chipów w 1976 roku. Żadna inna firma nie otrzymała całej dostawy chipów, a wiele z nich otrzymało tylko dwadzieścia procent tego, co zamówili. Przy takich liczbach nietrudno sobie wyobrazić, jak Coleco objęło prowadzenie w wyścigu konsol gier wideo. 

Telstar Classic

Każda z pierwszych dwóch konsol posiadała 3 gry, które były oczywiście różnymi wariantami Ponga: hokej, piłkę ręczną oraz tenis. Tzw. "wiosła" są wbudowane w system, co było powszechnym faktem w pierwszych systemach ponga. Dostęppny jest przełącznik w 3 pozycjach, który kontroluje poziom trudności (początkujący: wolna piłka, duże wiosła / zaawansowany: szybka piłka, duże wiosła / ekspert: szybka piłka, małe wiosła). Wszystkie te cechy są dość dziwne, gdyż wiadomo, że chipset AY-3-8500 oferował 6 różnych gier i więcej opcji ustawień... Ale tutaj leży „genialny marketing” Coleco. Telstar był tylko modelem o niskim zasięgu z całej nadchodzącej linii produktów z ulepszonymi funkcjami. W ten sposób pierwszy Telstar został celowo ograniczony! 

Reklama Coleco Telstar

W roku 1978, wraz z pojawieniem się konsoli bazujących na kartridżu, zainteresowanie produktami Coleco gwałtownie spadło. Producent Telstara zmuszony był do składowania ponad miliona konsoli, co kosztowało go 22,3 miliona dolarów. Zbyt duża linia produktów oraz powoli kończące się zainteresowanie grami typu Pong doprowadziło w roku 1980 firmę Coleco na skraj bankructwa. Na szczęście Coleco nie upadło do końca i odbili się od dna, produkując konsolę ColecoVision.

opis budowy Coleco Telstar, 
źródło: kanał Donald Ahlers

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Breakout - Pong z cegiełkami

Raz, a dobrze - Kee Games i ich Tank.

Interaktywna fikcja - początek przygodówek i gier point'n'click