Lekcje karate dla gier - Data East

 Kolejna jakże ważna firma, która zapisała się głośno w historii gier wideo to Data East. Dzięki niej nadano nowy wymuar głównie bijatykom i innym przeróżnym nawalankom typu beat'em up i była w tym naprawdę dobra, aż do czasu kryzysu. Niestety choć szło dobrze, firma już nie istnieje.



Data East została założona 20 kwietnia 1976 roku przez absolwenta Tokai University Tetsuo Fukudę. Firma opracowała i wydała już w lipcu 1977 swoją pierwszą grę zręcznościową Jack Lot - grę medalową opartą na Blackjacku do użytku biznesowego. Następnie w styczniu 1978 wydana została gra Super Break, która była pierwszą prawdziwą grą wideo. W latach 70. firma Data East wydała ponad 15 gier arcade.

DECO Cassette System

Data East utworzyła swój oddział w USA w czerwcu 1979 r. po tym, jak jej główni konkurenci Sega i Taito już ustanowili obecność na rynku. W 1980 roku firma wydała Astro Fighter, który stał się pierwszym dużym tytułem w grach arcade. Tworząc gry, Data East wypuściła na rynek serię wymiennych systemów kompatybilnych ze swoimi grami zręcznościowymi, w szczególności DECO Cassette System, który wkrótce stał się niesławny wśród użytkowników z powodu problemów technicznych. Firma wycofała ten system do 1985 roku.


W 1981 roku trzech pracowników Data East założyło firmę Technōs Japan, która następnie przez jakiś czas wspierała Data East, zanim stała się całkowicie niezależna. W 1983 roku firma przeniosła swoją siedzibę do nowego budynku w Ogikubo w Suginami, gdzie pozostała do końca swojego trwania. W marcu 1985 r. w Londynie utworzono Data East Europe. Firma kontynuowała wydawanie gier wideo na automaty przez następne 15 lat po krachu gier wideo w 1983 roku.

Karate Champ

Data East wydała trzy główne tytuły arcade w Ameryce Północnej w latach 1984 i 1985: grę walki Karate Champ (1984), beat'em up Kung-Fu Master (1984) i run-and-gun shooter Commando (1985). Te trzy tytuły wybiły Data East do czołówki branży gier zręcznościowych w połowie lat 80. XX wieku. Karate Champ była pierwszą udaną grą walki i jedną z najbardziej wpływowych na współczesne standardy gier walki. Była również przedmiotem sporu Data East USA, Inc. przeciwko Epyx, Inc., w którym twierdzono, że International Karate od Epyx naruszyło prawa autorskie do Karate Champ. Niektóre z innych najsłynniejszych gier zręcznościowych Data East z czasów świetności w latach 80. to m.in. Heavy Barrel, BurgerTime, Bad Dudes Vs. Dragon Ninja, Sly Spy, RoboCop, Bump 'n' Jump, Trio The Punch – Never Forget Me..., Karnov i Atomic Runner Chelnov.

Kung-fu Master

Data East zakupiła również licencje na produkcję i sprzedaż gier arcade stworzonych przez inne firmy. Niektóre z licencjonowanych gier obejmowały Kid Niki: Radical Ninja, Kung Fu Master i Vigilante, wszystkie na licencji Irem, oraz Commando, na licencji Capcom. Miała krótki okres jako licencjobiorca gier na automaty Neo Geo w połowie lat 90., zaczynając od Spinmaster i publikując wspólnie z SNK.

B-Wings

Data East weszła na rynek konsol do gier wideo w 1986 roku, wypuszczając B-Wings dla Famicoma. W Ameryce Północnej spółka zależna Data East USA była pierwszą firmą zewnętrzną, która wypuściła gry wideo na NES. Firma stała się licencjobiorcą kilku systemów domowych, w szczególności NES (1986), PC Engine (1988), Game Boy (1990), Mega Drive (1991), Super NES (1991), Neo Geo (1993), Sega Saturn (1995), PlayStation (1996), WonderSwan (1999) oraz NeoGeo Pocket Color (1999). Kilka serii gier wideo Data East, takich jak Tantei Jingūji Saburō, Glory of Hercules i Metal Max, zostało stworzonych specjalnie na konsole domowe.

Flipper Star Wars

Data East stworzyła także automaty do gry pinball w latach 1987-1994 i wprowadziła innowacje, takie jak pierwszy pinball z dźwiękiem stereo (Laser War), pierwsze użycie małego wyświetlacza z matrycą punktową w Checkpoint wraz z pierwszym użyciem dużego DMD (192x64) w Maverick. Projektując flippery, wykazali silną preferencję do korzystania z głośnych (ale drogich) licencjonowanych nieruchomości, zamiast tworzenia całkowicie oryginalnych maszyn, co nie pomogło w trudnościach finansowych, jakie firma zaczęła doświadczać od 1990 roku. Niektóre z nieruchomości, na które Data East licencjonowała swoje flippery, to Guns N' Roses, Gwiezdne Wojny, Powrót do przyszłości, Batman, RoboCop , Simpsonowie i Wojownicze Żółwie Ninja. Data East jest jedyną firmą, która produkowała niestandardowe gry pinballowe (np. dla Aarona Spellinga, filmu Richie Rich, czy Michaela Jordana), choć były to w zasadzie modyfikacje istniejących lub wkrótce wydanych automatów do pinballa (np. Zabójcza broń 3). Dywizja pinballa została utworzona w 1985 roku poprzez zakup dywizji pinballa firmy Stern Electronics wraz z jej fabryką i aktywami. W obliczu gwałtownie spadającej sprzedaży na całym rynku pinballa, Data East zdecydowała się wycofać z branży pinballowej i sprzedać fabrykę Sedze w 1994 roku. W momencie wykupu przez firmę Sega, Data East Pinball był drugim co do wielkości producentem pinballa na świecie, posiadającym 25 procent rynku. Chociaż wszystkie pinballowe gry Data East zostały opracowane w Stanach Zjednoczonych, kilka z nich zostało wydanych w Japonii przez firmę macierzystą.

 
Chociaż gry wideo stanowiły większość przychodów firmy, Data East zawsze zajmowała się inżynierią. Poza grami wideo firma produkowała sprzęt do transmisji obrazu, adaptery transmisji danych do telefonów satelitarnych firmy NTT DoCoMo oraz opracowała sprzęt do elektrokardiogramu dla karetek pogotowia. Według strony internetowej firmy, jej produkt Datafax, wydany w 1983 roku, był pierwszym na świecie przenośnym faksem.

Datafax

Pod koniec lat 90. zlikwidowano amerykański oddział firmy Data East USA. Nie ogłoszono tego oficjalnie; zamiast tego telefony do biur Data East USA zostały powitane wcześniej nagraną wiadomością od kierownika marketingu Jaya Malpasa, w której stwierdził, że firma zamknęła swoje drzwi przed Bożym Narodzeniem 1996 roku. Ich ostatnimi wydaniami były Defcon 5 i Creature Shock: Special Edition. Sama japońska spółka dominująca całkowicie wycofała się z branży gier na automaty w 1998 r. i zgromadziła dług szacowany na 3,3 miliarda jenów. Data East złożyła wniosek o reorganizację w 1999 roku i całkowicie przestała tworzyć gry wideo. Cała obsługa klienta dotycząca gier wideo została wstrzymana w marcu 2000 r. Przez kolejne trzy lata firma sprzedawała generatory jonów ujemnych, kontynuowała opracowywanie kompatybilnych urządzeń dla telefonów NTT DoCoMo i udzielała licencji na niektóre ze swoich starych gier wideo innym firmom. Jednak wysiłki restrukturyzacyjne firmy nie wystarczyły, aby odwrócić problemy finansowe z lat 90-tych. W konsekwencji, w kwietniu 2003 roku, Data East złożyła wniosek o upadłość i została ostatecznie ogłoszona upadkiem przez sąd okręgowy w Tokio w dniu 25 czerwca 2003 roku. Wiadomość została upubliczniona dwa tygodnie później, 8 lipca. 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Breakout - Pong z cegiełkami

Raz, a dobrze - Kee Games i ich Tank.

Interaktywna fikcja - początek przygodówek i gier point'n'click