Electronics Boutique, EB Games i GameStop - trzy sklepy - jeden skarbiec
Dziś nietypowo, bo nie zajmiemy się ani grami, ani konsolami, ani komputerami. Dziś na nasz "warsztat" weźmiemy sobie amerykańską firmę lub bardziej sklep, który jako pierwszy w historii zajął się w pełni sprzedażą elektroniki. Electronics Boutique, a dziś znany pod szyldem EB Games jest znany na całym świecie i trafił do dużej ilości krajów.
Electronics Boutique założyło małżeństwo - James i Agnes Kim w 1977 roku, a ich pierwszym stacjonarnym miejscem sprzedaży był pasaż w galerii w King of Prussia w Pensylwanii. Początkowo firma sprzedawała głównie kalkulatory i zegarki cyfrowe. Do połowy lat 90. Kimowie rozszerzyli (a później zaprzestali) sprzedaż do komputerów, oprogramowań i innych tego typu powiązanych z komputeryzacją przedmiotów. Electronics Boutique prowadziło również sklepy pod nazwą Games 'n Gadgets. Sklepy te skupiały się bardziej na rozrywce i grach niż na biznesie i produktywności. W połowie lat 90. firma skupiła się na grach wideo i konsolach opartych na telewizji, chociaż wiele sklepów nadal utrzymuje sekcje gier na komputery PC
W maju 2000 roku, w celu ujednolicenia swojej firmy, Electronics Boutique zmieniło nazwę zdecydowanej większości swoich sklepów na EB Games. Ogłosili również, że zamkną lub sprzedadzą wszystkie swoje sklepy kolekcjonerskie EB Kids i Brandywine Sports.
Przez lata główne centrum dystrybucyjne EB Games znajdowało się w Louisville w stanie Kentucky, z dwoma mniejszymi centrami dystrybucyjnymi i siedzibą główną w West Chester w Pensylwanii. Ponieważ gry wideo stawały się coraz bardziej popularne, EB Games zdecydowało, że nadszedł czas na nowe centrum dystrybucyjne. W październiku 2004 r. firma otworzyła swoje drzwi do nowego centrum dystrybucyjnego o powierzchni 29 200 m² w Sadsbury Township w Pensylwanii. Siedziba główna w West Chester pozostawała otwarta, jednak wszyscy pracujący w starych centrach dystrybucyjnych zostali przeniesieni do nowej lokalizacji.
Na dzień 30 lipca 2001 r. firma prowadziła 2280 sklepów w Stanach Zjednoczonych (w tym w Portoryko), Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Australii, Austrii, Danii, Finlandii, Niemczech, Włoszech, Nowej Zelandii, Norwegii, Hiszpanii i Szwecji, głównie pod nazwami EB Games lub Electronics Boutique.
W czwartek 6 października 2005 udziałowcy EB Games i GameStop zgodzili się na transakcję przejęcia o wartości 1,44 miliarda dolarów. Umowa oferowała 38,15 USD w gotówce, a także około ¾ akcji GameStop za każdą 1 akcję akcji EB Games. Oferta ta stanowiła 34,2% premię w stosunku do ceny zamknięcia akcji EB Games w wysokości 41,12 USD za akcję. Firma GameStop postanowiła zamknąć nowo wybudowane centrum dystrybucyjne EB Games w Sadsbury w stanie Pensylwania, centrum telefoniczne w Las Vegas w stanie Nevada oraz międzynarodową siedzibę w West Chester w stanie Pensylwania, eliminując ponad 800 miejsc pracy. Tylko 65 byłym pracownikom EB Games zaoferowano pracę w centrali GameStop w Grapevine w Teksasie
EB rozpoczęła swoją międzynarodową ekspansję, otwierając trzy sklepy w Toronto w Kanadzie w 1993. Oddział kanadyjski był największym z międzynarodowych oddziałów z ponad 300 sklepami w maju 2008.
W 1995 roku firma rozszerzyła swoją działalność na Wielką Brytanię, kupując 25% kłopotliwego finansowo brytyjskiego sprzedawcę gier Rhino Group. Nazwa sieci została zmieniona z Future Zone na „Electronics Boutique”, aby dopasować się do nowego właściciela. John Steinbrecher, wiceprezes sklepów Electronic Boutique w USA i Kanadzie, został oddelegowany do Wielkiej Brytanii, aby zarządzać siecią - przebudową sklepów, zmiany asortymentu i używanych gier wideo połączone w celu przywrócenia finansów sieci.
Electronics Boutique rozpoczął działalność w Australii w 1997 roku i szybko stał się największym sprzedawcą specjalizującym się w grach wideo w kraju i jedynym, który ma zasięg ogólnokrajowy.
Chociaż fuzja stworzyła firmę odrębną od amerykańskiej spółki dominującej, EB zachował przez pewien czas 24% udziałów własnościowych w połączonym łańcuchu i, zgodnie z umową o połączeniu, pobierał od niej znaczne opłaty za zarządzanie do 2004 r., kiedy firmy zgodziły się zerwać pozostałą część ich więzi z jednorazową ugodą. Marka GAME zastąpiła nazwę EB we wszystkich dawnych sklepach EB w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Nowa firma była największym sprzedawcą gier wideo w Wielkiej Brytanii. Jednak GameStop ponownie działa w Irlandii pod swoją nazwą.
23 maja 2005 r. EB Games ogłosiło ostateczną umowę dotyczącą przejęcia Jump, sprzedawcy detalicznego z siedzibą w Walencji w Hiszpanii, który sprzedaje komputery PC i inną elektronikę użytkową. EB Games rozpoczęło wprowadzanie sprzętu i oprogramowania do gier wideo do 141 sklepów Jump w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Przejęcie zapewniło EB Games wejście na hiszpański rynek i kontynuacje agresywnej międzynarodowej ekspansji EB Games.
W lipcu 2008 roku EB Games ogłosiło porozumienie w sprawie przejęcia The Gamesman, największej niezależnej sieci sklepów z grami wideo w Nowej Zelandii.
28 lipca 2021 r. EB Games ogłosiło, że jej kanadyjskie operacje zostaną przemianowane na GameStop, a rebranding ma zostać zakończony do końca 2021 r. Sklepy zaczęły być przekształcane w oznakowanie GameStop do września 2021 r.
Komentarze
Prześlij komentarz