Seria Color TV-Game - (przed)pierwsza konsola Nintendo

 Mimo, że Nintendo jest w czołówce (albo przynajmniej kiedyś było) producentów konsol, to jednak ich pierwsza konsola powstała dosyć późno. Późno to znaczy po dłuższym czasie od powstania pierwszej konsoli - Odyssey, gdzie w międzyczasie powstało mnóstwo pongopodobnych wytworów. Także i Nintendo wyprodukowało taki twór, tylko w kolorze, o nazwie Color TV Game.

Pod koniec lat 70. Nintendo dopiero zaczęło odchodzić od zabawek i kart do gry na szybko rozwijający się rynek gier wideo. Decyzja ta była oparta na ogromnym sukcesie arkadowej gry wideo Space Invaders (1978) autorstwa Taito oraz kryzysie naftowym z 1973 r., który spowodował, że zabawki były drogie w produkcji. Pierwszym podejściem Nintendo do gier wideo była gra na automaty Computer Othello w 1978 roku. Następnie pojawiły się gry takie jak Sheriff, Space Fever i EVR-Race. Walka na rynku większości z nich zakończyła się niepowodzeniem, ale sprawiła, że Nintendo postrzegało gry wideo jako swój kolejny duży projekt. Rynek domowych konsol również zyskał na popularności, szczególnie w Ameryce Północnej wraz z wydaniem systemu Pong firmy Atari w 1975 roku. Został on zalany podobnymi grami wideo do tenisa, gdy firmy próbowały zarobić na ich sukcesie. Nintendo różniło jednak to, że stworzyło własny dedykowany system Pong, aby zaimportować tę popularność do Japonii. Tym samym szczęście, że cała walka na Ponga toczyła się w USA dało Nintendo szansę na rozwój.

Konsole Color TV-Game zostały wyprodukowane wspólnie przez Nintendo Research & Development 2 (R&D2) oraz Mitsubishi Electronics. Nintendo nie miało wcześniejszego doświadczenia w produkcji elektroniki i wcześniej zakontraktowało Mitsubishi na produkcję EVR Race, więc to trwało dalej. W przypadku pierwszych dwóch konsol, Color TV-Game 6 i Color TV-Game 15, Nintendo nabyło licencję od firmy Magnavox (tej od konsoli Odyssey) na produkcję własnych konsol do gier Pong. Magnavox stworzył oryginalną koncepcję dla Ponga dla swojej konsoli, która zainspirowała Atari do stworzenia podobnej gry dla salonów gier. Przez to Magnavox pozwał Atari i innych producentów konsol Pong o naruszenie praw autorskich (o tym pisaliśmy w artykule o Pongu). Prezes Nintendo Hiroshi Yamauchi określił, że konsole będą produkowane szybko i z tańszymi częściami, aby obniżyć koszty produkcji. Chciał uzyskać przewagę konkurencyjną, czyniąc te systemy tanimi dla konsumenta. Color TV-Game 6 i 15 wymagały niewiele czasu produkcji ze względu na ich prostotę. Mitsubishi dokonało drobnych zmian i poprawek w systemach przed ich wydaniem.

Color TV-Game 6


Konsola Color TV-Game 6 została wypuszczona 1 czerwca 1977 roku. Nintendo wykorzystało ją jako narzędzie marketingowe. Zawierała sześć odmian Ponga, takich jak dodanie dodatkowych paletek, zmniejszenie ich rozmiaru i dodanie odbijających tarcz na środku ekranu. Mogła być zasilana bateriami lub sprzedawanym osobno zasilaczem. Krótko po premierze Nintendo wydało ulepszoną wersję TV-Game 6, z kremowo-białą obudową zewnętrzną i bez zasilacza. Druga odmiana została wyprodukowana w ramach promocji z firmą spożywczą House Foods, by promować makaron instant House Shanmen. Jest identyczna z oryginalną TV-Game 6, ale ma logo House Shanmen na obudowie. Ta wersja była produkowana w bardzo ograniczonych ilościach, co czyni ją niezwykle rzadką. Firma Sharp Electronics wyprodukowała ciemnopomarańczowe wersje TV-Game 6, które dołączała do swoich telewizorów.

Color TV-Game 15


Tydzień później, 8 czerwca, Nintendo wypuściło grę Color TV-Game 15. Sprzedawano ją za 15 000 jenów, około 50% więcej niż TV-Game 6. W pewnym sensie TV-Game 15 jest reedycją "szóstki"; ma piętnaście gier, ale tylko sześć można zagrać po wyjęciu z pudełka. TV-Game 15 ma odłączane kontrolery, które są przechowywane w małym schowku wewnątrz konsoli. Nintendo wyprodukowało drugi model TV-Game 15 z czerwono-pomarańczową obudową, który miał dłuższy czas produkcji i jest bardziej powszechny. Sharp stworzył białą wersję, która została przemianowana na Color TV-Game XG-115.

Color TV-Game Racing 112


Trzecia maszynka, Color TV Game Racing 112, została opublikowana 8 czerwca 1978 roku. Jest znacznie większa niż dwie poprzednie konsole i towarzyszy jej większe pudełko wysyłkowe. Racing 112 miał zostać wydany w cenie 18 000 jenów, ale został obniżony do 12 000, aby zapewnić konkurencyjność. Później cena została zmniejszona do ¥5 000. Aby maszyna nie wymagała większego pudełka, koło odłączało się od konsoli. Wbudowana gra to wyścigówka z widokiem z góry, podobna do Speed ​​Race, gry arcade wydanej przez Taito w 1974 roku. Wariacje obejmują mniejszą szerokość ekranu i przeciwników, którzy poruszają się szybciej, przy wszystkich możliwych kombinacjach gier w sumie do 112. Konsola jest również wyposażona w dwa kontrolery łopatkowe do obsługi trybu wieloosobowego.

Color TV-Game Block Kuzushi


Color TV Game Block Kuzushi została wydana 23 kwietnia 1979 roku w cenie 13 500 jenów. System został wyprodukowany przez firmę Nintendo, dzięki czemu jego nazwa została wyeksponowana. Block Kuzushi zawiera sześć odmian Breakout, gry arcade wydanej w Ameryce przez Atari. Nintendo wypuściło klon Breakouta zatytułowany Block Fever dla japońskich salonów gier w 1978 roku. Konkurencyjna firma Epoch wypuściła w Japonii konsolę TV Block, która odniosła sukces i ustąpiła miejsca stałej konkurencji ze strony innych firm, w tym Nintendo. Obudowę konsoli zaprojektował twórca Mario - Shigeru Miyamoto. Jest to jeden z jego pierwszych projektów gier wideo po dołączeniu do Nintendo w 1977 roku. Wbudowane gry dla Racing 112 i Block Kuzushi zostały zaprojektowane przez Takehiro Izushiego. Nintendo zorganizowało konkursy w domach towarowych promujące Block Kuzushi, w których zwycięzcy otrzymywali dyplom z gratulacjami i medal.

Ostatnia konsola Computer TV Game została wydana w 1980 roku. Ponieważ dedykowane konsole traciły na popularności, ta była produkowana tylko w ograniczonych ilościach, co czyni ją niezwykle rzadką. Miyamoto ponownie zaprojektował białą obudowę i opakowanie konsoli. Została wyprodukowana wewnętrznie. Computer TV Game zawiera wersję Computer Othello i jest zbudowana wokół oryginalnej płyty systemowej Computer Othello. To sprawia, że ​​jest to perfekcyjna wersja arcade, co było rzadkością we wczesnych latach 80-tych. Cała seria Color TV-Game została przerwana na rzecz Family Computer w 1983 roku - najlepiej znanej nam konsoli opartej na kartridżach z biblioteką setek gier. Nintendo sprzedało miliony Famicoma i swojego międzynarodowego odpowiednika Nintendo Entertainment System i umocniło swoją obecność na rynku sprzętu do gier wideo.

Seria Color TV-Game odniosła duży sukces dla Nintendo i stała się komercyjnym hitem. Firma sprzedała po milion sztuk Color TV-Game 6 i Color TV-Game 15. Sprzedano pół miliona sztuk Racing 112 i Block Kuzushi. Ten sukces skłonił Nintendo do dalszego rozwoju rynku konsol, co nieuchronnie doprowadziło do powstania Family Computer (i Nintendo Entertainment System), uznawanego za pierwszą oficjalną konsolę do gier Nintendo.

Erik Voskuil, piszący dla swojego bloga "Before Mario", uważa, że ​​jednym z powodów sukcesu serii Color TV-Game była jej niska cena, znacznie poniżej konkurencji. Napisał: „Prawie trzydzieści pięć lat i wiele pokoleń wciąż ulepszanych, sprzedanych w wielu milionach konsol do gier Nintendo, możemy zastanowić się nad tym momentem jako początkiem czegoś bardzo, bardzo wielkiego”. W swojej książce z 2004 r. "Power-Up: Jak japońskie gry wideo dały światu ekstra życie", Chris Kohler twierdzi, że kolorowa obudowa odegrała rolę w dobrym działaniu konsol, twierdząc, że bardziej przypominały zabawki niż konsole do gier wideo. Luke Plunkett z Kotaku podkreślił znaczenie konsol jako pierwszego wejścia Nintendo na rynek i za to, że mają one wpływ na następny system. Plunkett powiedział również, że seria odniosła sukces ze względu na niską cenę, ponieważ ustaliła, że ​​„konsole muszą być sprzedawane z zyskiem”, co miało przełożenie na przyszłość. Benj Edwards z PC Magazine zauważył, że w szczególności konsole Color TV-Game 6 i Color TV-Game 15 dały Nintendo wiarę w rynek ze względu na ich komercyjny sukces. Zauważył też, że Block Kuzushi to debiut Shigeru Miyamoto - ważnej postaci w firmie.

Nintendo odwoływało się do systemów Color TV-Game i ich wbudowanych gier w innych seriach. Uważa się, że Alleyway, gra startowa Game Boya, jest oparta na Color TV-Game Block Kuzushi. Jeremy Parish powiedział, że Alleyway to powrót do Block Kuzushi, ponieważ został zacementowany w korporacyjnych korzeniach Nintendo. WarioWare, Inc.: Mega Microgames! zawiera minigrę opartą na Racing 112, w której gracz ma pięć sekund na uniknięcie poruszających się samochodów. Jest to część sceny 9-Volt, na którą składają się minigry zawierające starsze gry wideo Nintendo. Minigra Color TV-Game 6 pojawia się w wersji 9-Volt i 18-Volt w WarioWare: Smooth Moves. Trofeum asysty oparte na grze TV-Game 15 pojawia się w Super Smash Bros. na Nintendo 3DS i Wii U oraz jego kontynuacji Super Smash Bros. Ultimate. Pod koniec 2020 roku gra na Nintendo 3DS opracowana przez Butterfly, nazwana The Queen TV-Game 2 była inspirowana nazwą serii konsol oraz rozgrywką w dużej mierze opartą na Color TV-Game 6.

Reklama Color TV-Game

Unboxing Color TV-Game 6


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Breakout - Pong z cegiełkami

Raz, a dobrze - Kee Games i ich Tank.

Interaktywna fikcja - początek przygodówek i gier point'n'click