Pakiet startowy Atari 2600 - Star Ship

 11 września 1977 zaczęło się porządne granie, które trwa do dzisiaj. Po wydaniu Atari 2600 ruszyła lawina gier, w którą grało co raz więcej ludzi. Wraz z wydaniem tej konsoli wydano również 9 tytułów startowych i to te tytuły przez najbliższe tygodnie będziemy recenzować. Będziemy się nimi zajmować w kolejności od najgorszych do najlepszych (naszym zdaniem). Najgorszą grą według nas na start był Star Ship.



Star Ship jest konwersją gry Starship 1, która została wydana przez Atari w tym samym roku na automaty. Mimo, że w porównaniu do wersji arcade w konwersji dodano kolory to jednak wersja 2600 jest o wiele wolniejsza i w gorszej rozdzielczości. Można zatem uznać, że Star Ship jest dość nieudanym odzwierciedleniem wersji na automaty. Została wydana również jako Outer Space pod szyldem Sears Telegames, a jej programistą jest Bob Whitehead z Atari Inc.

Jak sama nazwa gry wskazuje siadamy za sterami statku kosmicznego, a sama gra podzielona jest na trzy różne podgry - Star Ship, Warp Drive oraz Lunar Lander. W pierwszej naszym zadaniem jest zestrzelenie jak największej liczby obcych, unikając przy tym asteroid. Warp Drive to nic innego jak szybki slalom między pędzącymi na nas asteroidami, natomiast w Lunar Lander sterujemy stateczkiem tak, by bezpiecznie osiadł na księżycu. We wszystkich grach nasz czas na wykręcenie jak najlepszego wyniku to 2 minuty i 16 sekund, a samych wariantów gry jest 17.


Wariant 1

Na samym początku ważna informacja - by poruszać się w wariantach 1-4 oraz 10-11 musimy użyć joysticka nr 2!

Poruszamy się statkiem kosmicznym z perspektywy pierwszej osoby. Naszym zadaniem jest zestrzelenie jak najwięcej obcych obiektów, unikając przy tym niezniszczalnych asteroid. Musimy również uważać na obce obiekty, ponieważ wszystko sunie w naszą stronę i jeśli nie zdążymy trafić wroga na czas, ten wpadnie na nas i po zderzeniu odejmie nam cenne sekundy. Nowe cele pojawiają się, gdy tylko stare zostaną usunięte, więc eliminuj je szybko, aby osiągnąć wyższe wyniki. Sterowanie odbywa się na zasadzie latania samolotem. Pochylenie joysticka do przodu spowoduje, że nasz statek zacznie opadać itp.

Punktacja za zestrzelenie wroga wygląda następująco: kosmiczny robot (różowy obiekt) 3 pkt, latający spodek (niebieski obiekt) 2 pkt, kosmiczny myśliwiec (żółty obiekt) 1 pkt.

Wariant 2

W wariancie 2 na ekranie obiekty do zestrzelenia pojawiają się pojedynczo, więc trzeba się bardziej pokręcić po ekranie, by je napotkać. Co za tym idzie zdobędziemy mniej punktów w jednej próbie.

Wariant 3

W wariancie 3 obiekty bardzo szybko zmierzają w naszą stronę i jest je ciężko namierzyć, co powoduje duże ryzyko kolizji z nimi. Trzeba być naprawdę szybkim.

Wariant 4

W wariancie 4 dzieje się wszystko naraz. Obiektów na ekranie jest więcej i poruszają się bardzo szybko. Oznacza to również podwójną ilość asteroid. Szybkie manewry naszym statkiem w tej wersji to podstawa.


Wariant 5

W wariancie 5 jedynym obiektem, który napotka gwiezdny statek, jest sam moduł kosmiczny. Ogólnie rzecz biorąc warianty 5-9 dotyczą gry dwuosobowej. Lewy gracz przejmuje dowództwo nad modułem widocznym na ekranie. Jedynym celem lewego gracza jest uniknięcie znalezienia się na celowniku statku kosmicznego prawego gracza. Jeśli lewy gracz zostanie trafiony, prawy gracz otrzymuje 2 punkty. Po dwóch minutach i 16 sekundach zawodnicy zamieniają się rolami, a lewy gracz próbuje pokonać prawego gracza. 

Wariant 6

W wariancie 6 do rozgrywki z poprzedniego wariantu dochodzą niezniszczalne asteroidy, których musi unikać gracz grający statkiem, jak i modułem. Gdy moduł natknie się na asteroidę, dwa punkty zostaną dodane do gracza polującego na moduł.

Wariant 7

W wariancie 7 asteroid jest dwukrotnie więcej i lecą w naszą stronę bardzo szybko. 

Wariant 8

W wariancie 8 wracają do gry wrogie obiekty, za które również można zdobywać punkty. Oczywiście naszym celem wciąż jest moduł kosmiczny drugiego gracza.

Wariant 9

W wariancie 9 mamy wszystkie elemnenty z popezedniego wariantu, z tym że jest ich dwukrotnie więcej i dwukrotnie szybciej lecą w naszym kierunku.


Wariant 10

W wariancie 10 zasady są proste. Przelecieć jak najdalej przez pole asteroid w ciągu 2 minut i 16 sekund. Przycisk strzału tym razem odpala nam silniki i im dłużej go trzymasz, tym szybciej lecisz.

Wariant 11

W wariancie 11 na ekranie pojawią się dwa zestawy skupisk asteroid, zamiast tylko jednego skupiska naraz. Musisz sterować między obydwoma skupiskami, aby bezpiecznie poprowadzić swój statek przez ten bardziej zatłoczony sektor kosmosu.


Wariant 12

W wariance 12 sterujemy lądownikiem, którym musimy wylądować na księżycu. Naszym zadaniem jest wylądowanie na jak największej ilości księżyców, które pojawiają się w różnych miejscach ekranu.

Wariant 13

W wariamcie 13 do rozgrywki dołączają meteoryty, które w postaci białych migających kwadratów (w poprzednich wariantach służyły za gwiazdy) poruszają się góra-dół. Oczywiście nie możemy o nie zahaczyć naszym lądownikiem.

Wariant 14

W wariancie 14 meteoryty przyspieszają dwukrotnie, a nasz lądownik jest dość powolny. Trzeba uważać!

Warianty 15-17

Warianty 15-17 to odpowiedniki wariantów 12-14 z tym, że zabawa musi odbywać się w dwie osoby, a drugi gracz ma za zadanie uciekać księżycem przed lądownikiem. Po dwóch minutach i 16 sekundach gracze zamieniają się rolami, a lewy gracz musi próbować wylądować swoim lądownikiem księżycowym więcej razy niż zrobił to prawy gracz. Meteory w żaden sposób nie wpływają na księżyc.



Star Ship został zrecenzowany w magazynie Video w ramach ogólnej recenzji Atari VCS, gdzie otrzymał ocenę 4 na 10, a jako zdanie podsumowujące gry użyto zwrotu "wygląda ładnie, ale trudno zawiesić oko na dłużej". A jak jest w naszym rankingu?

RANKING

W naszym rankingu od początku do 1976 roku gra zajmuje ostatnie 9. miejsce. Jest jednak pewien dobry niuans - gra była na tyle popularna, że w ogóle do rankingu się dostała.

... 

8. COMPUTER SPACE (1971) 🇺🇸

arcade SYZYGY ENGINEERING

9. STAR SHIP (1977) 🇺🇸

2600 ATARI

ROM

STAR SHIP ATARI 2600 rom








Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Breakout - Pong z cegiełkami

Raz, a dobrze - Kee Games i ich Tank.

Interaktywna fikcja - początek przygodówek i gier point'n'click