Pakiet startowy Atari 2600 - Basic Math

 11 września 1977 zaczęło się porządne granie, które trwa do dzisiaj. Po wydaniu Atari 2600 ruszyła lawina gier, w którą grało co raz więcej ludzi. Wraz z wydaniem tej konsoli wydano również 9 tytułów startowych i to te tytuły przez najbliższe tygodnie będziemy recenzować. Będziemy się nimi zajmować w kolejności od najgorszych do najlepszych (naszym zdaniem). Trzecią grą, którą się dziś zajmiemy to Basic Math.


Starając się pokazać opinii publicznej, że Atari to coś więcej niż tylko zabawa i gry oraz że Atari 2600 może być również używane jako narzędzie do nauki, Atari opracowało tytuł edukacyjny jako część swojej początkowej linii dostępnych kartridży. Pierwszy dotyczy matematyki, jak sama nazwa wskazuje.

Basic Math może służyć do nauczania małych dzieci prostej arytmetyki. Zawiera przykłady wszystkich czterech podstawowych operacji arytmetycznych (dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie) oraz wybór, czy przedstawić wszystkie równania, które można znaleźć w określonej kolumnie tabeli, czy przedstawić równania całkowicie losowo. Limity czasowe na udzielenie odpowiedzi można ustawić za pomocą przełączników trudności. W każdym zestawie przedstawiono 10 równań.

Jak można się było spodziewać, Basic Math nie cieszył się dużym zainteresowaniem wśród posiadaczy Atari 2600, ale rodzice chętnie kupowali ją swoim dzieciom w czasach, gdy zalety komputerów w edukacji dopiero zaczynały wychodzić na jaw i być rozumiane. Mniej więcej w 1980 roku Atari postanowiło nadać grze bardziej „pikantną” nazwę i zmieniło ją na Fun with Numbers. Ilustracja rysunkowa, która często towarzyszyła opisowi gry w katalogach, przedstawiała małego Einsteina w telewizorze (którego nie było w grze). Został wydany jako Math pod szyldem Sears Telegames.

Warianty 1-4

Warianty gry od 1 do 4 to warianty gry z cyfrą do wyboru. Każda odmiana to inna operacja; 1 to dodawanie, 2 to odejmowanie, 3 to mnożenie, a 4 to dzielenie. Gracz rozpoczyna każdą grę od wybrania cyfry, z którą chce pracować. Następnie gra przechodzi do losowego wybierania cyfr, które pojawiają się na dole równania. Jeśli w grze skończą się równania dla określonej cyfry, gra przesuwa wybór gracza o jeden. Na przykład, jeśli gracz wybierze wariant gry 1 (dodawanie) i zdecyduje się pracować z cyfrą 5, gra poprosi go o dodanie 5 do każdej cyfry od 1 do 9. Ponieważ jest dziesięć równań, gracz otrzyma jedno dodatkowe równanie z dodaniem cyfry 6 do losowo wybranej cyfry.

Gracz wybiera swoją liczbę przesuwając joystick góra-dół i przechodzi na boki w celu stworzenia loczby dwucyfrowej lewo-prawo. Jeśli gracz chce podać liczbę z przecinkiem oddziela liczbę po przecinku jednym odstępem. Zatwierdza przyciskiem i jeśli odpowie dobrze usłyszy wesołą melodię, jeśli źle - usłyszy smutną a na ekranie zacznie mrugać liczba z prawidłowym rozwiązaniem. Po przedstawieniu wszystkich dziesięciu równań, graczowi wyświetla się liczba równań, na które odpowiedział poprawnie po lewej stronie oraz liczba równań (10), które zostały podane po prawej stronie.


Warianty 5-8

Odmiany gry od 5 do 8 to odmiany losowych równań. Każda odmiana to inna operacja; 5 to dodawanie, 6 to odejmowanie, 7 to mnożenie, a 8 to dzielenie. Gracz nie wybiera, z jaką cyfrą chce pracować, ponieważ zarówno górna, jak i dolna cyfra są wybierane losowo. Wersja zapewnia graczom trudniejsze wyzwanie, ponieważ zestawy równań są nieznane, dopóki nie zostaną przedstawione graczowi i są zwykle bardziej skomplikowane.


RANKING

W naszym rankingu od początku do 1976 roku gra zajmuje 9. miejsce. Mimo, iż praktycznie nie ma w niej rozgrywki i jest zabawa dla najmłodszych to jednak ze względu na wartości gra nie dostaje ostatniego miejsca.

8. COMPUTER SPACE (1971) 🇺🇸

arcade SYZYGY ENGINEERING

9. BASIC MATH (1977) 🇺🇲

2600 ATARI

10. INDY 500 (1977) 🇺🇲

2600 ATARI

ROM

Basic Math ATARI 2600 ROM




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Breakout - Pong z cegiełkami

Raz, a dobrze - Kee Games i ich Tank.

Interaktywna fikcja - początek przygodówek i gier point'n'click