Lochy i Smoki, czyli jak narodziło się RPG

Zanim kiedykolwiek pomyślano o robieniu komputerowych gier RPG, na świecie istniała już słynna "papierowa" wersja tego rodzaju gry, która do dziś doczekała się kilku wersji - Dungeons & Dragons. Pochłonęła ona czas milionów ludzi na świecie, w tym Gary'ego Whisenhunta, który właśnie jako pierwszy w pewnym stopniu przerzucił ową grę na system PLATO, nazywając ją skrótowo dnd.



dnd został napisany w języku programowania zwanym TUTOR dla systemu PLATO przez Gary'ego Whisenhunta i Raya Wooda z Southern Illinois University na przełomie 1974 i 1975 roku. Dirk Pellett z Iowa State University i Flint Pellett z University of Illinois wprowadzili znaczne ulepszenia do gry między 1976 a 1985 r. dnd jest godne uwagi również dlatego, ponieważ jest pierwszą interaktywną grą, w której występują tak zwani bossowie, czyli postacie, które należy zabić, by kontynuować dalej grę.

dnd ma mylącą historię przez inną grę o identycznej nazwie, tylko pisanej Caps Lockiem - DND Lawrence'a. Ta gra z kolei została napisana w języku BASIC dla systemu operacyjnego TOPS-10 komputera głównego DECsystem-10 w 1976 roku. Gry były podobne, ale gra Lawrence'a nie zawierała żadnego kodu źródłowego Whisenhunta i Wooda. Lawrence ostatecznie przeniósł DND do domowych systemów komputerowych, których ograniczona pamięć RAM wymagała wykasowania dwóch lochów i zredukowania postaci do jednej klasy. Gra została sprzedana na rynku pod nazwą ocalałego lochu, Telengard. Kod źródłowy wersji DND na komputerze mainframe został przeniesiony do innych systemów komputerowych bez wiedzy i zgody Lawrence'a. Bill Knight odkrył jeden z tych nieautoryzowanych portów i stworzył port DOS, dodając dwa nowe lochy - The Cavern i The Warren.

GAMEPLAY



W dnd gracze tworzą własną postać i wędrują po wielopoziomowym lochu zwanym Whisenwood Dungeon (od nazwisk autorów) w poszukiwaniu dwóch skarbów: kielicha i kuli. Gra przedstawia graczom widok z góry na loch (podobnie jak w Legend of Zelda), a także implementuje wiele podstawowych koncepcji Dungeons & Dragons. Loch Whisenwood składa się z wielu poziomów przypominających labirynt. Gdy gracze ukończą każdy poziom, mogą przejść do następnego; mogą jednak powrócić do poprzednich poziomów lub całkowicie opuścić loch, co tworzy z dnd jedną z pierwszych gier wideo wykorzystujących progresję nieliniową. Gdy gracze przechodzą kolejne poziomy, zdobywają nowe zaklęcia, broń i przedmioty, które pomagają im w poszukiwaniu ostatecznych skarbów.

Istnieją trzy typy postaci: wojownik, mag i kleryk. Twoja postać ma takie atrybuty, jak siła, inteligencja i zwinność, które mogą się zmieniać w trakcie gry. Lochy są renderowane w tekście ASCII i tworzą labirynt 20 × 20 × 20. Możesz podnosić magiczne przedmioty, walczyć z potworami, rzucać magię i znajdować skarb. Punkty wytrzymałości i umiejętności rzucania magii rosną wraz ze zdobywaniem punktów doświadczenia i awansowaniem na wyższy poziom.


Teleportery przenoszą postacie między poziomami w lochach. Potwory o wysokim levelu, w tym Złoty Smok, który strzeże kuli, znajdują się na końcu każdego lochu. Opuszczenie lochu pozwala odzyskać siły, zaklęcia, po czym można do niego wrócić później.

RÓŻNE WERSJE GRY

Kolejne wersje gry dodawały więcej lochów, takich jak Groty i Grobowiec, z różnymi stworzeniami pilnującymi różnych skarbów (np. Ponury Żniwiarz pilnujący Fontanny), a gracz musiał zdobyć zarówno Kulę, jak i Kielich, aby wygrać. Z biegiem lat dodano wiele różnych rodzajów skarbów, a ich ikony dodano do oryginalnego wyświetlacza graficznego gry. Późniejsze gry PLATO, takie jak Avatar, Oubliette, Baradur, Moria, dndworld i bnd, były pod silnym wpływem dnd (i siebie nawzajem), dodając własne innowacyjne funkcje od 1976 do 1979 roku.

dnd stała się niezwykle popularna na PLATO i do dziś jest używana w systemie NovaNET i Cyber1. Inne gry w lochach wymienione w tym wpisie również można odtwarzać w systemie Cyber1.



Wersja 5.4 i 8 są dostępne w systemie Cyber1 od 10 grudnia 2010 r.  Gry zostały przywrócone z taśmy i dostosowane do obecnych standardów językowych TUTOR przez Dirka Pelletta.

PIERWSI BOSSOWIE

dnd była pierwszą grą wideo z bossem. Wcześniej gry wideo były powtarzalne. Na przykład w Pongu piłka porusza się szybciej w miarę postępu gry. Nigdy nie było ostatecznej i klimatycznej bitwy. W dnd, walka ze Złotym Smokiem była punktem kulminacyjnym w grze, choć dnd zostało napisane pierwotnie bez bossa. Oryginalnymi autorami gry byli dwaj specjaliści psychologii, którzy zostali programistami komputerowymi. Byli więc tak samo zainteresowani reakcjami graczy na grę, jak „błyskiem” samej gry.

Kilka rzeczy skłoniło ich do stworzenia bosa. Po pierwsze, automaty do gry w pinballa w tym czasie zaczęły wyświetlać tzw. „high score”. Uważano, że „high score” będzie dobrym dodatkiem do gry wideo. Ale w grze wideo, która może się nigdy nie skończyć wydawało się to bezsensowne. Po drugie, gracz mógł stać się tak dobry w grze, że liniowy wzrost trudności nie stanowiłby wystarczającego wyzwania. Każdy poziom dnd jest stopniowo trudniejszy niż poprzedni poziom. Zdolność gracza rośnie jednak szybciej niż trudność gry.


Po trzecie, gracze silnie identyfikowali się z postaciami, których używali podczas gry. Zaczęli mówić o grze tak, jakby była prawdziwa. Tak więc, aby zwiększyć iluzję, że gra była prawdziwa, musiało być zaangażowane słowo „dlaczego”. „Dlaczego” ktoś wchodzi do lochu? Kocepcja bossa pochodzi z okładki gry RPG „Dungeons & Dragons”. Okładka przedstawiała smoka siedzącego na wielkim skarbie. Pomysł polegał wtedy na tym, aby gracz miał misję znalezienia Kuli. Jednak „Kula” była chroniona przez wielkiego potwora, przechowywana w skarbcu głęboko w lochu. Ochroniarzem Kuli w pokoju skarbów był potężny Złoty Smok i kilka mniejszych potworów. Gdy postać pokona Złotego Smoka, odzyska Kulę i wydostanie się z lochu, przeniesie się na Pola Elizejskie. Imię postaci zostanie wówczas wpisane w grę tak, aby widzieli je wszyscy, zaczynający grę w dnd. Złoty Smok był więc pierwszym bossem w grach komputerowych.


EMULACJA dnd

Dziś w dnd możemy zagrać na platformie cyber1.org

 źródło: kanał Spillhistorie.no


 wywiad z twórcami gry od The RPG Fanatic Videogame Review Show

W podziękowaniu grupie Lubie Stare Gry za udostępnienie
https://m.facebook.com/groups/631424420349910

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Breakout - Pong z cegiełkami

Raz, a dobrze - Kee Games i ich Tank.

Interaktywna fikcja - początek przygodówek i gier point'n'click