Pierwsza scrollowana gra - Speed Race

Firma Taito bardzo często zaskakiwała  swoją innowacyjnością, zwłaszcza w latach, gdy gry arcade rozkręcały się powolutku. Jedną z takich innowacji była gra, która wprowadziła element ruchomego obrazu, czyli tzw. scrolling. Poznajcie historię gry Speed Race.



Speed ​​Race jest to w zasadzie cała seria wyścigowych gier wideo opracowanych i wydanych przez Taito, wydanych na automaty jak i domowe konsole. Pierwsza gra z tej serii, o której mowa, została wydana w Japonii w listopadzie 1974 roku i działała na sprzęcie arcade zwanym Taito Discrete Logic i została zaprojektowana przez Tomohiro Nishikadę. Tak, tego, który stworzył Space Invaders. Od tego czasu wydano dziewięć gier z tej serii, z których ostatnia to Automobili Lamborghini: Super Speed ​​Race 64, wydana 29 maja 1998 roku na konsolę Nintendo 64 i będąca zlokalizowaną wersją północnoamerykańskiej gry Automobili Lamborghini, opracowaną przez Titus Software.


Oryginalna, pierwsza gra Speed ​​Race jest uznawana za pierwszą grę wideo z przewijalnym tłem, czyli tzw. scrollingiem. Akcja gry nie toczy się na jednej ustalonej planszy, tylko na zmieniającym się, przewijalnym ekranie. Ciekawostką jest jeszcze fakt, że jest to pierwsza gra, gdzie możemy doprowadzić do kolizji z innym autem. Grę eksportowano do Ameryki Północnej w lutym rok później, gdzie została wydana przez Midway Games pod nazwą Racer lub bardziej znaną nazwą Wheels, a jej sprzedaż przekroczyła 7 000 maszyn arcade tylko w samych Stanach. Szafka używała kontrolera kierownicy wyścigowej w przeciwieństwie do pokrętła, jak większość gier w tym czasie, a także pedału przyspieszenia i dźwigni zmiany biegów. Tomohiro Nishikado stwierdził, że Speed ​​Race to jego ulubiona gra.


W grze, jak już łatwo możecie się domyśleć, prowadzimy samochód przypominający bolid Formuły 1. Naszym zadaniem jest omijać inne bolidy pokazujące się losowo od góry ekranu i poruszające się w lewo lub w prawo. Po uderzeniu w bolid na chwilę zatrzymujemy się na trasie. W tym samym czasie inne bolidy wciąż jadą po trasie, wyskakując zza naszego tyłu i może się zdarzyć, że przy ruszaniu możemy uderzyć w przeciwnika, wjeżdżającego w nas z tyłu. Jedna partia gry obejmuje 120 sekund jazdy, odliczające się z prawej strony. Licznik po lewej pokazuje nam ilość kilometrów przejechanych do tej pory. Im szybciej się poruszamy, tym szybciej rośnie wynik i więcej mamy aut do ominięcia. Możemy grać w trybie jednoosobowym lub naprzemiennym dla dwóch graczy, gdzie każdy gracz próbuje pokonać wynik drugiego gracza. Gra zawierała również wczesny przykład poziomów trudności, dając graczom możliwość wyboru pomiędzy „początkującym” a „zaawansowanym”.

SERIA GIER SPEED RACE

Oto wykaz całej serii Speed Race:

  • Speed Race - listopad 1974 (🇺🇲 Wheels) 
  • Speed Race Deluxe - sierpień 1975 (🇺🇲 Wheels II)
  • Speed Race Twin - kwiecień 1976
  • Super Speed Race - grudzień 1977 (🇺🇲 Super Speed Race
  • Super Speed Race V - maj 1978
  • TT Speed Race CL - czerwiec 1978 (koktajlowa wersja oryginalnej gry)
  • Speed Race CL-5 - 1980
  • Super Speed Race GP V - marzec 1980
  • Super Speed Race Jr. - czerwiec 1985
  • Automobili Lamborghini: Super Speed Race 64 - 29 maj 1998 (wydana na Nintendo 64 jako japońska wersja Automobili Lamborghini przez Thus Software)
Niestety ROMu oryginalnej wersji nie znajdziemy, gdyż gra używała jeszcze procesora DL.

 źródło: kanał Ultimate History of Video Games

Speed Race Twin


Gracze mają ponownie do dyspozycji kierownicę i dźwignię zmiany biegów, aby kontrolować samochód, z pomocą jednego pedału, aby przyspieszyć - ale tym razem dwóch graczy może grać jednocześnie. Kiedy samochód któregoś z graczy zderzy się z barierką lub samochodem sterowanym przez procesor, zostanie automatycznie odesłany na start (dół ekranu). Jednakże, jeśli samochód któregoś z graczy zderzy się z samochodem drugiego gracza, ten, który prowadził w momencie uderzenia, pozostanie na miejscu, podczas gdy drugi zostanie odesłany z powrotem na start. Kiedy samochód któregokolwiek z graczy taranuje jedną z okrągłych przeszkód na torze, zostanie ona odepchnięta na bok - a podczas jazdy w „Strefie poślizgu”, przeniesionej z oryginalnego „Speed ​​Race”, gwałtowne obracanie kierownicą spowoduje niekontrolowany poślizg. W grze, tak jak w oryginale można zwiększyć limit punktów do 2000, 4000 lub 6000. Grę można uznać za pierwszą grę wyścigową z możliwością ścigania się w dwóch graczy jednocześnie. 


źródło: i eat dog meat


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Breakout - Pong z cegiełkami

Raz, a dobrze - Kee Games i ich Tank.

Interaktywna fikcja - początek przygodówek i gier point'n'click