Rękawice bokserskie zamiast joysticków, czyli Heavyweight Champ

 Na początku boomu na gry arcade na rynku można było zauważyć bitwę, którą można nazwać Atari v Japonia. Atari stroniło od ulepszeń technicznych automatów, za to miało wiele perspektywistycznych jakościowo pomysłów na gry. Firmy japońskie niekoniecznie zwracały uwagę na jakość, za to ich inwencja twórcza była genialna. Jednym z takich tworów było Heavyweight Champ od Segi, gdzie dosłownie używało się rękawic bokserskich. 

Oryginalna wersja Heavyweight Champ została wydana w Japonii w październiku 1976 roku. Gra zawierała czarno-białą grafikę, a krytycy zdefiniowali ją jako pierwszą grę wideo z walką wręcz, jak i również pierwszą o tematyce bokserskiej. Osiągnęła komercyjny sukces, ale tylko w Japonii, gdzie w 1976 roku była trzecią najbardziej dochodową grą arcade. Niestety do tej chwili nie przetrwał ani jeden automat a sama gra ma status zaginionej. 

Oryginał z 1976 roku przedstawiał rozgrywkę widzianą z boku. Zastosowano dwa kontrolery rękawic bokserskich, po jednym dla każdego gracza, które poruszały się w górę i w dół przy wysokich i niskich ciosach, z ruchem do wewnątrz w celu uderzenia. W grafice zastosowano duże, monochromatyczne wizualizacje sprite'ów. Gdy jeden z graczy uderzy rywala, ten przewraca się na ziemię, a lepszy gracz otrzymuje punkty, które pojawiają się nad jego postacią. Punktacja jest różna - im bliżej trafisz przeciwnika, tym większe punkty. Lepsza punktacja jest również za uderzenie prawym sierpowym. Jedna runda trwa 45-80 sekund. 

Sega wydała remake do salonów gier w 1987 roku, zmieniając boczną perspektywę oryginalnej gry na widok z perspektywy trzeciej osoby zza boksera. Obie gry posiadają unikalne elementy sterujące, które symulują rzucanie rzeczywistych ciosów. Dodatkowo gracz otrzymuje dwa kontrolery ciosów, po jednym na każdą rękę. Udostępniono jedynie tryb dla pojedynczego gracza, w którym zmierzy się z serią przeciwników w jednorundowych, trzyminutowych pojedynkach. Gracze mogą obracać szafkę, aby przesuwać boksera z boku na bok. Remake z 1987 roku również odniósł sukces, stając się piątą najbardziej dochodową dedykowaną grą arcade w roku 1988 w Japonii i otrzymując pozytywne recenzje od krytyków.




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Breakout - Pong z cegiełkami

Raz, a dobrze - Kee Games i ich Tank.

Interaktywna fikcja - początek przygodówek i gier point'n'click