Narodziny węża z Nokii i innych wężopodobnych

 Każdy z nas, kupując swój pierwszy telefon komórkowy typu niezniszczalna Nokia, oprócz dzwonków monofonicznych musiał zachwycać się grami znajdującymi się w telefonie. Najpopularniejszą z nich był Snake, czyli gra w węża zjadającego kropki. Jednak początek wężowatych gier miał miejsce znacznie wcześniej i wcale nie chodziło o zjadanie kropek, a o zblokowanie przeciwnika, tak jak w przypadku dzisiejszej gry slither.io. Wszystko to w grze Blockade.


Blockade to monochromatyczna gra arcade opracowana przez firmę Gremlin i wydana w listopadzie 1976 roku w USA i Australii. W Japonii została rozprowadzona przez Taito w marcu 1977 roku. Była to pierwsza gra z gatunku gier "wąż". Została zaprojektowana przez Lane'a Haucka, Ago Kissa i Boba Pecarero.


Za pomocą czterech przycisków kierunkowych każdy gracz porusza swoją postacią, pozostawiając za sobą ciągłą linię, obracając się pod kątem 90 stopni. Aby wygrać, gracz musi wytrzymać dłużej niż przeciwnik, zanim w coś uderzy, a pierwsza osoba, która napotka na swojej drodze przeszkodę, przegrywa. Gra kończy się, gdy jeden gracz wygra sześć razy. W grę można było grać jedynie z drugą osobą. 


Gra pojawiła się w pionowej dedykowanej szafce. Maszyna została ozdobiona jedynie markizą, na której widniał tytuł gry. Nie miał żadnej innej grafiki ani sideartu. Boki były z ciemnego drewna, co prawdopodobnie dobrze pasowało do przeciętnej hali bilardowej lub kręgielni (gdzie znajdowała się większość wczesnych gier). Gra zawierała panel sterowania pozbawiony joysticków, zamiast tego kontrolowało się grę za pomocą przycisku dla każdego kierunku.

Blockade zostało po raz pierwszy zaprezentowane na wystawie AMOA w listopadzie 1976. Gra nie zrobiła jednak furory wśród graczy. Play Meter chwalił ją jednak za prostotę rozgrywki. Kilka podobnych gier pojawiło się wkrótce po wydaniu Blockade, takich jak Checkmate na Bally Astrocade w 1977 roku, Surround od Atari w 1978 roku, czy gra Worm na TRS-80 w 1988. Chociaż pierwotnie Blockade nie odnosiło się do węży ani robaków, z czasem zaczęto ten styl gry z nimi kojarzyć, po czym powstały gry, jak np. Nibbler i Snake Byte, oba z 1982 roku. Najsławniejsza jest oczywiście wersja gry na telefon Nokia z 1997 roku, gdzie gra nazywa się po prostu Snake. Istnieje jednak fantazyjne przekonanie, że gra ma wspólny mianownik z filmem Tron i świetlnymi motocyklami, które zostawiają za sobą linię światła i to niby w grze Blockade jest ich walka.

źródło: Aldo Computers

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Breakout - Pong z cegiełkami

Raz, a dobrze - Kee Games i ich Tank.

Interaktywna fikcja - początek przygodówek i gier point'n'click