PES, Contra, Castlevania... Świat Konami.

Ostatni wpis o firmie Atari cieszył się dużym zainteresowaniem, dlatego postanowiłem zrobić serię o największych firmach produkujących gry wideo. Kolejną taką korporacją, którą wezmę na warsztat jest japońskie Konami.



OD WYPOŻYCZALNI SZAF GRAJĄCYCH DO GIGANTA RYNKU GIER


Firma została założona 21 marca 1969 roku a oficjalnie została zarejestrowana pod nazwą Konami Industry Co., Ltd. ( jap. コ ナ ミ 工業 株式会社 Konami Kōgyō Kabushiki Gaisha) 19 marca 1973 roku. "Konami" jest połączeniem pierwszych liter nazwisk głównych osób firmy: Kagemasa Kozuki, Yoshinobu Nakama, Hiro Matsuda i Shokichi Ishihara, którzy byli partnerami biznesowymi. Założyciel i obecny prezes firmy, Kagemasa Kozuki, wcześniej prowadził firmę wynajmu i naprawy szaf grających w Toyonaka w Osace, zanim przekształcił firmę w producenta urządzeń rozrywkowych do salonów gier wideo. Ich pierwszy automat na monety został wydany w 1978 roku a w następnym roku zaczęli eksportować produkty do Stanów Zjednoczonych. Konami zaczęło osiągać sukcesy w hitowych grach arcade, takich jak Frogger, Scramble i Super Cobra z 1981 r., z których wiele było licencjonowanych innym firmom i wydanych w Stanach Zjednoczonych, w tym dla Stern Electronics i Gremlin Industries. W końcu utworzyli swoją filię w USA, Konami of America, Inc. w 1982 roku. To właśnie w tym okresie Konami rozpoczęło ekspansję swojej branży gier wideo na domowy rynek konsumencki, krótko po premierze Atari 2600 w 1982 roku na rynek amerykański. Firma wydała wtedy wiele gier dla standardowego komputera domowego MSX w 1983 roku, a następnie dla Nintendo Entertainment System w 1985 roku. W tym okresie powstały liczne tytuły franczyzowe na obu platformach, a także automaty, takie jak Gradius, Castlevania, Twin Bee, Ganbare Goemon, Contra i Metal Gear. Ze względu na sukces gier dla NES, zarobki Konami wzrosły z 10 milionów dolarów w 1987 r. Do 300 milionów w 1991 r.

Kagemasa Kozuki

W czerwcu 1991 r. Nazwa prawna Konami została zmieniona na Konami Co., Ltd. (コ ナ ミ 株式会社 Konami Kabushiki Gaisha), a ich siedziba została później przeniesiona do Minato w Tokio w kwietniu 1993 r. Firma zaczęła wspierać 16-bitowe konsole, począwszy od Super NES w 1990, a następnie PC Engine w 1991 i Sega Genesis w 1992 roku. Po premierze Segi Saturn i PlayStation w 1994 r., Konami stało się organizacją biznesową zajmującą się organizacją różnych spółek zależnych, zwanych Konami Computer Entertainment (KCE), począwszy od KCE Tokyo i KCE Osaka (która później będzie znana jako KCE Studios) w kwietniu 1995, a następnie KCE Japan (później znana jako Kojima Productions) w kwietniu 1996 r. Każda spółka zależna KCE tworzyła różne własne produkty, takie jak seria od KENT Tokyo - Silent Hill i seria od KCE Japan - Metal Gear Solid (odrodzenie serii Metal Gear na MSX). W 1997 r. Konami zaczęło produkować gry taneczne dla salonów pod marką Bemani i produkować kolekcjonerskie gry karciane, tworząc Yu-Gi-Oh! Trading Card Game.

 Karty do gry Yu-Gi-Oh! 

W lipcu 2000 roku legalna angielska nazwa firmy została ponownie zmieniona na Konami Corporation, jednak japońska pozostała taka sama. Wraz z przejściem firmy do rozwijających się gier wideo na konsole szóstej generacji, rozpoczęto także działalność w zakresie zdrowia i fitnessu dzięki przejęciom People Co., Ltd i Daiei Olympic Sports Club, Inc., które stały się filiami Konami. W sierpniu 2001 r. firma zainwestowała w innego producenta gier wideo, firmę Hudson Soft, która stała się skonsolidowaną spółką zależną, po tym jak Konami zaakceptował nowe wydane przez nią akcje stron trzecich. W marcu 2006 r. Konami połączyło wszystkie działy rozwoju gier wideo w nową spółkę zależną, znaną jako Konami Digital Entertainment Co. (w skrócie KDE), ponieważ spółka macierzysta stała się czystym holdingiem. Ich kwaterę główną przeniesiono ponownie, tym razem do centrum Minato w Tokio w 2007 roku. Absorpcja Hudson Soft w 2012 roku spowodowała dodanie kilku innych franczyzn, w tym: Adventure Island, Bonk, Bloody Roar, Bomberman, Far East of Eden i Star Soldier.

Kwatera główna Konami w Tokyo

W kwietniu 2015 r. Konami wycofało się z giełdy nowojorskiej po rozwiązaniu spółki zależnej Kojima Productions. W przetłumaczonym wywiadzie dla Nikkei Trendy Net, opublikowanym w następnym miesiącu, nowo mianowany dyrektor generalny Konami Digital Entertainment, Hideki Hayakawa ogłosił, że Konami od jakiegoś czasu przenosi swoją uwagę na gry mobilne, twierdząc, że "Telefon to miejsce, które w przyszłości będzie zalewane grami." Nazwa handlowa firmy została zmieniona z Konami Corporation na Konami Holdings Corporation w tym samym miesiącu. W 2017 roku, firma Konami publicznie ogłosiła, że będą odnawiać niektóre z innych znanych tytułów gier wideo po sukcesie ich tytułu na  Nintendo Switch - Super Bomberman R.

CASTLEVANIA, CONTRA, PES CZY METAL GEAR? BOGACTWO KULTUROWE KONAMI.

Castlevania na NES

Najważniejsze tytuły Konami to m.in. gry o wampirach z serii Castlevania, horror Silent Hill, seria akcji / strzelanek Contra, platformowa / przygodowa seria Ganbare Goemon, szpiegowskie Metal Gear (Solid), fabularna gra Suikoden, muzyczne serie Bemani (w skład której wchodzą Dance Dance Revolution, Beatmania IIDX, GuitarFreaks, DrumMania i Pop'n Music i inne), Dancing with the Stars, symulacyjna seria Tokimeki Memorial oraz oczywiście must-have każdego fana kopanej - seria Pro Evolution Soccer. Konami również wyprodukowało gry arcade, takie jak Gradius, Life Force, Time Pilot, Gyruss, Parodius, Axelay i TwinBee. Gry Konami oparte na licencjach kreskówkowych, w szczególności Batman: The Animated Series, Teenage Mutant Ninja Turtles, Tiny Toon Adventures i seria Animaniacs, ale także inne amerykańskie produkcje, takie jak The Simpsons, Bucky O'Hare, G.I. Joe, X-Men, The Goonies i francuski komiks Asterix i Obelix wszyscy widzieliśmy już na automatach lub konsolach.

Silent Hill na PSX

Niektóre z kinematograficznych serii Konami to seria survival horroru Silent Hill oraz seria Metal Gear, która przeszła publiczny renesans do Metal Gear Solid. Kolejną udaną serią jest Winning Eleven, duchowa kontynuacja International Superstar Soccer, która jest niezwykle popularna w Azji, Ameryce Łacińskiej, na Bliskim Wschodzie i w Europie, gdzie jest sprzedawana pod nazwą Pro Evolution Soccer. Jak u nas PES, tak w Japonii bardzo znana jesr popularna seria baseballowa Jikkyō Powerful Pro Yakyū oraz gry Zone of the Enders. Firma ostatnio odnawiała Saw z Brash Entertainment, ale produkcja gry została zawieszona z powodu problemów finansowych.

KONAMI CODE

Konami Code to specjalny kod, który pojawia się w wielu grach Konami i w niektórych grach nie mających nic wspólnego z Konami. Gracz może nacisnąć następującą sekwencję przycisków na kontrolerze gry, aby umożliwić oszustwo lub inne efekty:

⬆️⬆️⬇️⬇️⬅️➡️⬅️➡️🅱️🅰️

Kod znalazł także miejsce w kulturze masowej jako odniesienie do trzeciej generacji konsol i jest obecny jako Easter Egg na wielu stronach internetowych.


Kod został po raz pierwszy użyty w wydaniu Gradiusa w 1986 r. dla NES i został spopularyzowany wśród graczy północnoamerykańskich w wersji Contry dla NES, dla których został również nazwany zarówno "Kodem Contra" i "Kodem 99 Żyć", ze względu na jego niemal konieczność w grze. Kod Konami został stworzony przez Kazuhisa Hashimoto, który rozwijał port macierzysty gry zręcznościowej Gradius z 1985 roku, która została wydana na NES w 1986 roku. Zrobienie gry zbyt trudnej do przejścia podczas testów, natchneło go do stworzsnua oszukańczego kodu, aby dać graczowi pełny zestaw power-upów (zwykle osiągany stopniowo w trakcie gry). Po wprowadzeniu sekwencji za pomocą kontrolera, gdy gra została wstrzymana, gracz otrzymał wszystkie dostępne power-upy. Błąd został odkryty po wydaniu, ale deweloperzy zdecydowali się go odpuścić, ponieważ jego usunięcie mogło spowodować nowe błędy i usterki. Sekwencja była łatwa do zapamiętania dla testerów i jednocześnie wystarczająco trudna do wprowadzenia przypadkowo podczas rozgrywki dla niczego nie podejrzewających użytkowników.

KONAMI DZISIAJ

Kiedyś Konami było cenioną marką. Dziś co raz bardziej podpada nie tylko krytykom ale, co najważniejsze graczom. Strata licencji FIFA dla PESów, a także co raz słabsze ich oceny, odsunięcie Kojimy od Metal Gear Solid czy odwołanie Silent Hills tylko rozgniewały świat wirtualnej rozrywki. Teraz Konami zajmuje się wydawaniem animowanej Castlevanii na Netflixie, aktualizacją PES 2019 oraz pracują nad nową odsłoną Suikoden. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to moja ulubiona firma 😊

W podziękowaniu grupie Lubię stare gry (Ephe Gaming Team) za udostępnienie
https://m.facebook.com/groups/631424420349910

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Breakout - Pong z cegiełkami

Raz, a dobrze - Kee Games i ich Tank.

Interaktywna fikcja - początek przygodówek i gier point'n'click