Williams Electronics i ich Paddle Ball

Oto kolejna, tym razem krótka historia o kolejnej ciekawej firmie - Williams Electronics, dziś bardziej znanej jako WMS Industries. Ich pierwszą grą był, a jakże, klon Ponga zatytułowany Paddle 

KRÓTKO O WILLIAMSIE

WMS Industries, Inc. to amerykański producent elektronicznych gier i rozrywki z siedzibą w Enterprise w stanie Nevada. WMS ma swoje korzenie w 1943 r. jako Williams Manufacturing Company, założona przez Harry'ego E. Williamsa. Jednak firma, która stała się WMS Industries, została formalnie założona w 1974 roku jako Williams Electronics, Inc.

 logo WMS Industries


Williams początkowo był producentem automatów do gry w pinball. W 1964 r. został przejęty przez producenta szaf grających Seeburg Corp. i zreorganizowany jako Williams Electronics Manufacturing Division. W 1973 roku firma wkroczyła na rynek gier arcade na monety dzięki swojemu klonowi Pong - Paddle Ball, tworząc ostatecznie szereg klasyków gier wideo, w tym Defender i Robotron: 2084. W 1974 r. Williams Electronics, Inc. została zarejestrowana jako spółka zależna Seeburg. Następnie została sprzedana jako niezależna firma podczas bankructwa Seeburga w 1980 roku.

W 1987 r. Williams zmienił nazwę nadrzędną na WMS Industries, Inc., kiedy złożył ofertę publiczną. WMS to skrót od W illia ms , którą wybrał również ze względu na swój symbol giełdowy NYSE. W 1988 r. nabył konkurenta Bally / Midway, który został wydzielony w 1998 r. wraz z biznesem gier wideo. WMS wszedł na rynek automatów do szpul w 1994 roku. W 1999 roku zamknął dział pinball.

W 2013 r. WMS stał się spółką zależną firmy Games Games. W 2016 r.  został zreorganizowany i w pełni włączony do gier naukowych. Dziś WMS to marka właśnie takich gier, wraz z SG, Bally i Shuffle Master.

PADDLE BALL




Niewiele informacji można odnaleźć na temat Paddle Ball, gdyż jest to zwykły kolejny klon Ponga, praktycznie niczym nie różnicy się od pierwowzoru. Jedyną różnicą jest być może kształt samej szafy, która jest niższa od oryginału. Paddle Ball wyszedł na świat w 1973 r. a sam gameplay jest niemalże identyczny jak w Pongu.



W podziękowaniu grupie Lubię stare gry za udostępnienie
https://m.facebook.com/groups/631424420349910

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Breakout - Pong z cegiełkami

Raz, a dobrze - Kee Games i ich Tank.

Interaktywna fikcja - początek przygodówek i gier point'n'click