Komputerowy boom, czyli narodziny Apple

Przełom lat 1975-76 przyniósł na świat dwie wielkie firmy, bez których komputeryzacja i gry wideo dalej by nie pociągnęły, to Microsoft oraz Apple Computers. Obydwie firmy do dziś są hegemonami na rynku technologii. Dziś poznamy historię tych drugich - Apple. 





Firma Apple Computer Company została założona 1 kwietnia 1976 roku przez Steve'a Jobsa, Steve'a Wozniaka i Ronalda Wayne'a jako spółka biznesowa. Pierwszym produktem firmy jest Apple I, komputer zaprojektowany i zbudowany ręcznie w całości przez Wozniaka. Aby sfinansować jego stworzenie, Jobs sprzedał swój jedyny zmotoryzowany środek transportu, VW Microbusa, za kilkaset dolarów, a Wozniak sprzedał swój kalkulator HP-65 za 500 USD (równowartość 2246 USD w 2021 r.). Woźniak zadebiutował pierwszym prototypem w Homebrew Computer Club w lipcu 1976 r. Apple I był sprzedawany jako płyta główna z procesorem, pamięcią RAM i podstawowymi układami tekstowo-wideo - koncepcja zestawu podstawowego, która nie byłaby jeszcze sprzedawana jako kompletny komputer osobisty. Wkrótce po debiucie trafił do sprzedaży za 666,66 USD (równowartość 2995 USD w 2021 r.). Wozniak powiedział później, że nie był świadomy przypadkowego znaku diabła w numerze 666 i że wymyślił cenę, ponieważ lubił „powtarzające się cyfry”.
Steve Wozniak

Firma Apple Computer, Inc. została założona 3 stycznia 1977 r. już bez Wayne'a, który odszedł i sprzedał swój udział w firmie Jobsowi i Wozniakowi za 800 dolarów zaledwie dwanaście dni po współzałożeniu Apple. Multimilioner Mike Markkula zapewnił podstawową wiedzę biznesową i fundusze w wysokości 250 000 USD (równowartość 1 054 778 USD w 2021 r.) Jobsowi i Wozniakowi podczas inkorporacji Apple. W ciągu pierwszych pięciu lat działalności przychody rosły wykładniczo, podwajając się mniej więcej co cztery miesiące. Od września 1977 r. do września 1980 r. roczna sprzedaż wzrosła z 775 000 USD do 118 mln USD, co daje średnią roczną stopę wzrostu na poziomie 533%.
Apple I

Apple II, również wynaleziony przez Wozniaka, został wprowadzony w dniu 16 kwietnia 1977 roku, w West Coast Computer Faire. Różnił się od swoich głównych rywali, TRS-80 i Commodore PET, ze względu na kolorową grafikę opartą na komórkach znaków i otwartą architekturę. Podczas gdy wczesne modele Apple II używają zwykłych kaset jako urządzeń pamięci masowej, zostały one zastąpione przez wprowadzenie 5+1/4 -cala dysku twardego i interfejsu o nazwie Disk II. W 1978 roku Apple II został wyposażony w program, do którego użyto sformułowania „app killer” w świecie biznesu: VisiCalc, wykorzystując arkusz kalkulacyjny programu wydany w 1979 roku. VisiCalc otworzył rynek biznesowy dla Apple II i dał użytkownikom domowym dodatkowy powód do zakupu Apple II: kompatybilność z biurem. Przed VisiCalc, Apple był odległym konkurentem na trzecim miejscu w stosunku do Commodore i Tandy. 

Apple II

Pod koniec lat siedemdziesiątych Apple miał zespół projektantów komputerów i linię produkcyjną. Firma wprowadziła Apple III w maju 1980 roku, próbując konkurować z IBM na rynku komputerów biznesowych i korporacyjnych. Jobs i kilku pracowników Apple, w tym ekspert ds. interfejsów człowiek-komputer Jef Raskin, odwiedzili Xerox PARC w grudniu 1979 r., aby zobaczyć demonstrację Xerox Alto. Firma Xerox przyznała inżynierom Apple trzy dni dostępu do obiektów PARC w zamian za opcję zakupu 100 000 akcji (5,6 miliona skorygowanych o podział akcje na dzień 30 marca 2021 roku) Apple po cenie 10 USD za akcję sprzed debiutu giełdowego. 

Apple III

Jobs był od razu przekonany, że wszystkie przyszłe komputery będą używać graficznego interfejsu użytkownika (GUI) i rozpoczął się rozwój GUI dla Apple Lisa. Jednak w 1982 roku został wypchnięty z pomysłu Lisy z powodu problemów wewnętrznych firmy. Następnie Jobs przejął tani projekt komputerowy Wozniaka i Raskina - Macintosha i przedefiniował go jako system graficzny tańszy i szybszy niż Lisa. W 1983 roku Lisa stała się pierwszym komputerem osobistym sprzedawanym publicznie z graficznym interfejsem użytkownika, ale okazał się komercyjną porażką ze względu na wysoką cenę i ograniczone tytuły oprogramowania, więc w 1985 roku został ponownie wykorzystany jako komputer Macintosh z najwyższej półki i wycofany w jego drugi rok.

Apple Lisa

12 grudnia 1980 roku Apple (symbol giełdowy „AAPL”) wszedł na giełdę, sprzedając 4,6 miliona akcji po 22 USD za akcję (0,39 USD za akcję po uwzględnieniu podziałów akcji na 30 marca 2021 r.)), generując ponad 100 milionów dolarów, co stanowiło więcej kapitału niż jakakolwiek oferta publiczna od czasu pierwszej oferty publicznej Ford Motor Company w 1956 r. Do końca dnia narodziło się 300 milionerów z ceny akcji 29 USD za akcję oraz kapitalizacja rynkowa w wysokości 1,778 miliarda dolarów.

Macintosh

W 1984 roku Apple wprowadził na rynek Macintosha, pierwszy komputer osobisty sprzedawany bez języka programowania. Jego debiut został oznaczony przez "1984", reklamę telewizyjną o wartości 1,5 miliona dolarów wyreżyserowaną przez Ridleya Scotta, która została wyemitowana w trzecim kwartale finału Super Bowl 22 stycznia 1984 r. Do dziś data ta została okrzyknięta przełomowym wydarzeniem dla sukcesu Apple, a sam spot nazwany „arcydziełem” przez CNN i jedną z największych reklam telewizyjnych wszechczasów przez TV Guide 

Reklama "1984" produktu Macintosh

Sprzedaż komputerów Macintosh była początkowo dobra, ale po pierwszych trzech miesiącach zaczęła drastycznie spadać ze względu na wysoką cenę, niską prędkość i ograniczony zakres dostępnego oprogramowania. Na początku 1985 r. ten spadek sprzedaży wywołał walkę o władzę między Stevem Jobsem i CEO Johnem Sculleyem, który został zatrudniony dwa lata wcześniej przez Jobsa przy użyciu słynnego sformułowania: „Chcesz do końca życia sprzedawać wodę z cukrem, czy przyjść do mnie i zmienić świat?” Sculley podjął decyzję o usunięciu Jobsa ze stanowiska dyrektora generalnego działu Macintosh i uzyskał jednogłośne poparcie zarządu Apple.

Macintosh

Rada dyrektorów poinstruowała Sculleya, aby powstrzymał Jobsa i jego zdolność do prowadzenia kosztownych wypadów na niesprawdzone produkty. Zamiast podporządkować się kierownictwu Sculleya, Jobs próbował usunąć go z roli lidera w Apple. Poinformowany przez Jean-Louisa Gassée, Sculley dowiedział się, że Jobs próbował zorganizować zamach stanu i zwołał nadzwyczajne spotkanie kierownicze, na którym kierownictwo Apple stanęło po stronie Sculleya i pozbawiono Jobsa wszystkich obowiązków operacyjnych. Jobs zrezygnował z Apple we wrześniu 1985 roku i zabrał ze sobą kilku pracowników Apple, aby założyć NeXT Inc. Wozniak zrezygnował również z aktywnego zatrudnienia w Apple na początku 1985 r., aby realizować inne przedsięwzięcia, wyrażając swoją frustrację z powodu traktowania przez Apple działu Apple II i stwierdzając, że firma „szła w złym kierunku przez ostatnie pięć lat”. Pomimo skarg Wozniak opuścił firmę polubownie i zarówno on jak i Jobs, pozostali udziałowcami Apple. Wozniak nadal reprezentuje firmę na imprezach lub podczas rozmów kwalifikacyjnych, otrzymując za tę rolę stypendium szacowane na 120 000 USD rocznie.

Steve Jobs i Steve Wozniak

Perspektywy na komputerach Macintosh poprawiły się wraz z wprowadzeniem LaserWriter, pierwszej drukarki laserowej PostScript w rozsądnej cenie, oraz PageMaker, wczesnej aplikacji do publikowania na komputerach stacjonarnych wydanej w lipcu 1985 r. Sugerowano, że połączenie komputerów Macintosh, LaserWriter i PageMaker był odpowiedzialny za stworzenie rynku DTP.

Po odejściu Jobsa i Wozniaka, linia produktów Macintosh podlegała systematycznej zmianie ukierunkowania na wyższe punkty cenowe, tak zwana „polityka wysokiego prawa”, nazwana od pozycji na wykresie ceny do zysków. Jobs argumentował, że firma powinna produkować produkty przeznaczone na rynek konsumencki i dążyła do ceny 1000 USD za Macintosha, której nie byli w stanie spełnić. Nowsze modele sprzedawane po wyższych cenach oferowały wyższą marżę zysku i wydawały się nie mieć wpływu na całkowitą sprzedaż, ponieważ użytkownicy zaawansowani łapali każdy wzrost mocy. Chociaż niektórzy obawiali się wycofania się z rynku, polityka wysokiego szczebla weszła w życie z pełną mocą w połowie lat osiemdziesiątych, w szczególności ze względu na mantrę Jean-Louisa Gassée'a „pięćdziesiąt pięć albo zgiń”,z Macintosh II. Sprzedaż Macintosha z tak wysoką marżą była możliwa tylko dzięki jego dominującej pozycji na rynku DTP.

Macintosh II

Polityka ta zaczęła przynosić skutki odwrotne do tych w ostatnich latach dekady, gdy na klonach komputerów PC pojawiły się nowe programy do DTP, które oferowały w części lub w większości te same funkcje co komputery Macintosh, ale w znacznie niższych cenach. Firma utraciła monopol na tym rynku i już pozbawiła wielu pierwotnych klientów konsumenckich, których nie było już stać na drogie produkty. Boże Narodzenie 1989 roku jest pierwszym okresem w historii firmy, w którym spadła sprzedaż, co doprowadziło do 20% spadku ceny akcji Apple. W tym okresie stosunki między Sculleyem i Gassée uległy pogorszeniu, co doprowadziło Sculleya do skutecznego zdegradowania Gasséego w styczniu 1990 r., mianując Michaela Spindlera na stanowisko dyrektora operacyjnego. Gassée opuścił firmę jeszcze tego samego roku. W październiku 1990, firma Apple wprowadziła trzy modele po niższych kosztach, Macintosh Classic, Macintosh LC i Macintosh Iisi, które wszystkie wydano jednocześnie względu na zbyt stłumiony popyt.

W 1991 roku firma Apple przedstawiła PowerBooka, zastępując przenośny komputer Macintosh „do przenoszenia” na projekt, który nadał obecny kształt niemal wszystkim nowoczesnym laptopom. W tym samym roku Apple przedstawił System 7, poważną aktualizację systemu operacyjnego, która dodała kolory do interfejsu i wprowadziła nowe możliwości sieciowe. Pozostał on architektoniczną podstawą klasycznego systemu Mac OS. Sukces PowerBooka i innych produktów przyniósł rosnące dochody. Od jakiegoś czasu Apple radził sobie niewiarygodnie dobrze, wprowadzając nowe produkty i generując przy tym coraz większe zyski. Magazyn MacAddict określił okres między 1989 a 1991 rokiem jako „pierwszy złoty wiek” komputerów Macintosh.

PowerBook

Firma Apple uważała, że seria Apple II jest zbyt droga w produkcji i odebrała sprzedaż niskobudżetowym komputerom Macintosh. W październiku 1990, Apple wypuściło Macintosh LC i rozpoczął starania o promocję tego komputera, doradzając pracownikom pomocy technicznej deweloperów, aby zalecali tworzenie aplikacji dla Macintosha zamiast Apple II oraz upoważniając sprzedawców do kierowania konsumentów do Macintosha i z dala od Apple II. Sprzedaż tego drugiego przerwano w 1993.

"Dobre" zmiany na różne strony

Sukces tańszych modeli konsumenckich Apple, zwłaszcza LC, również doprowadził do kanibalizacji ich droższych maszyn. Aby rozwiązać ten problem, kierownictwo wprowadziło kilka nowych marek, sprzedających w większości identyczne maszyny w różnych przedziałach cenowych, przeznaczonych na różne rynki. Były to wysokiej klasy Quadra, linia Centris klasy średniej oraz seria Performa dostępna na rynku konsumenckim. Doprowadziło to do znacznego zamieszania na rynku, ponieważ klienci nie rozumieli różnicy między modelami.

Apple eksperymentował również z wieloma innymi nieudanymi produktami przeznaczonymi dla konsumentów w latach 90., w tym z aparatami cyfrowymi, przenośnymi odtwarzaczami CD audio, głośnikami, konsolami wideo, usługą online eWorld i urządzeniami telewizyjnymi. Ogromne zasoby zostały również zainwestowane w nękany problemami dział Newton, w oparciu o nierealistyczne prognozy rynkowe Johna Sculleya. Ostatecznie żaden z tych produktów nie pomógł, a udział Apple w rynku i ceny akcji nadal spadały.

Macintosh LC

Przez cały ten okres Microsoft nadal zwiększał udział w rynku wraz z Windowsem, koncentrując się na dostarczaniu oprogramowania do niedrogich komputerów osobistych, podczas gdy Apple zapewniał bogate w inżynierię, ale drogie doświadczenie. Apple polegało na wysokich marżach zysku i nigdy nie opracowało jasnej odpowiedzi; zamiast tego pozwali Microsoft za używanie GUI podobnego do Apple Lisa w sprawie Apple Computer, Inc. przeciwko Microsoft Corp. Pozew ciągnął się latami, zanim został ostatecznie oddalony. W tym czasie seria poważnych awarii produktów i przekroczenia terminów zepsuła reputację Apple, a Sculley został zastąpiony jako dyrektor generalny przez Michaela Spindlera.

Pod koniec lat 80-tych Apple rozwijało alternatywne platformy dla Systemu 6, takie jak A / UX i Pink. Sama platforma System 6 była przestarzała, ponieważ nie została pierwotnie zbudowana do wielozadaniowości. W latach 90-tych Apple musiał stawić czoła konkurencji ze strony dostawców systemów OS / 2 i UNIX, takich jak Sun Microsystems. Systemy 6 i 7 musiałyby zostać zastąpione nową platformą lub przerobione, aby działały na nowoczesnym sprzęcie.

W 1994 roku Apple, IBM i Motorola utworzyły sojusz AIM w celu stworzenia nowej platformy obliczeniowej (PowerPC Reference Platform; PReP), która wykorzystywałaby sprzęt IBM i Motorola w połączeniu z oprogramowaniem Apple. Sojusz AIM miał nadzieję, że wydajność PReP i oprogramowanie Apple pozostawią PC daleko w tyle, a tym samym przeciwstawią się monopolowi Microsoftu. W tym samym roku firma Apple przedstawiła Power Macintosh, pierwszy z wielu komputerów Apple, w którym zastosowano procesor PowerPC Motoroli.

Power Macintosh

W 1996 roku Spindler został zastąpiony przez Gila Amelio na stanowisku CEO. Zatrudniony ze względu na swoją reputację rehabilitanta korporacyjnego, Amelio dokonał głębokich zmian, w tym rozległych zwolnień i cięcia kosztów. Po wielu nieudanych próbach unowocześnienia Mac OS, najpierw z projektem Pink z 1988, a później z Coplandem z 1994, Apple w 1997 zakupiło NeXT dla swojego systemu operacyjnego NeXTSTEP i przywróciło Steve'a Jobsa. Apple było zaledwie kilka kroków od bankructwa, kiedy Jobs wrócił.

Lepsze stare zwyczaje

Przejęcie NeXT zostało sfinalizowane 9 lutego 1997 r., sprowadzając Jobsa z powrotem do Apple jako doradcy. 9 lipca 1997 r. Amelio został usunięty przez radę dyrektorów po nadzorowaniu trzyletniej rekordowo niskiej ceny akcji i paraliżujących strat finansowych. Jobs był tymczasowym dyrektorem generalnym i rozpoczął restrukturyzację linii produktów firmy; to właśnie w tym okresie zidentyfikował talent projektowy Jonathana Ive, a para pracowała wspólnie nad odbudową statusu Apple.

Na wystawie Macworld Expo w Bostonie w sierpniu 1997 roku Jobs ogłosił, że Apple dołączy do firmy Microsoft, aby wydać nowe wersje pakietu Microsoft Office dla komputerów Macintosh, oraz że firma Microsoft zainwestowała 150 milionów dolarów w akcje Apple bez prawa głosu. 10 listopada 1997 r. firma Apple wprowadziła witrynę Apple Store, która była powiązana z nową strategią produkcji na zamówienie.

15 sierpnia 1998 r. firma Apple przedstawiła nowy komputer typu all-in-one przypominający komputer Macintosh 128K : iMac. Na czele zespołu projektowego iMaca stał Ive, który później zaprojektował iPoda i iPhone'a. iMac charakteryzował się nowoczesną technologią i unikalnym wyglądem i sprzedano prawie 800 000 sztuk w ciągu pierwszych pięciu miesięcy.

iMac

Około 1998 r. firma Apple dokonała wielu przejęć, aby stworzyć portfolio oprogramowania do produkcji cyfrowej dla profesjonalistów i konsumentów. Spośród nich jedną godną uwagi transakcją było przejęcie przez Apple projektu oprogramowania Key Grip firmy Macromedia, sygnalizującego ekspansję na rynek cyfrowej edycji wideo. Sprzedaż była wynikiem decyzji firmy Macromedia o skupieniu się wyłącznie na oprogramowaniu do tworzenia stron internetowych. Produkt, który w momencie sprzedaży był jeszcze niedokończony, został przemianowany na „Final Cut Pro”, kiedy został wprowadzony na rynek detaliczny w kwietniu 1999 r. Rozwój Key Grip doprowadził również do uwolnienia Apple przez konsumentów produktu do edycji wideo iMovie w październiku 1999 r. Następnie Apple z powodzeniem przejął niemiecką firmę Astarte, która opracowała technologię autorskiego DVD, a także odpowiadające jej produkty i zespół inżynierów Astarte w kwietniu 2000 r. Cyfrowe narzędzie Astarte DVDirector zostało następnie przekształcone w profesjonalne oprogramowanie DVD Studio Pro. Następnie Apple wykorzystał tę samą technologię do stworzenia iDVD dla rynku konsumenckiego. W lipcu 2001 r. Apple przejął Spruce Technologies, platformę do tworzenia dysków DVD na komputery PC, w celu włączenia ich technologii do rosnącego portfolio projektów cyfrowego wideo Apple.

firmy pod Apple

SoundJam MP, wydany przez Casady & Greene w 1998 r., został przemianowany na „iTunes”, gdy Apple kupił go w 2000 r. Główni twórcy odtwarzacza MP3 i oprogramowania biblioteki muzycznej przenieśli się do Apple w ramach przejęcia i dodali uproszczony interfejs użytkownika SoundJam, możliwość nagrywania płyt CD i usunięcie funkcji nagrywania i obsługi skórki. SoundJam był drugim wyborem Apple'a do rdzenia projektu oprogramowania muzycznego Apple, pierwotnie o nazwie kodowej iMusic, od Panic's Audion. Apple nie był w stanie umówić się na spotkanie z firmą Panic na czas, aby w pełni je rozważyć, ponieważ ta ostatnia była w trakcie podobnych negocjacji z AOL.

W 2002 roku, Apple zakupiło Nothing Real dla ich zaawansowanej aplikacji Shake, a także Emagic dla aplikacji produktywności muzyki Logic. Zakup Emagic uczynił Apple pierwszym producentem komputerów, który stał się właścicielem firmy zajmującej się oprogramowaniem muzycznym. Po przejęciu opracowano konsumencką aplikację GarageBand firmy Apple. Wydanie iPhoto w tym samym roku uzupełniło pakiet iLife. 

Mac OS X, oparty na NeXTSTEP, OPENSTEP i BSD Unix, został wydany 24 marca 2001 roku, po kilku latach rozwoju. Przeznaczony zarówno dla konsumentów, jak i profesjonalistów, Mac OS X miał na celu połączenie stabilności, niezawodności i bezpieczeństwa systemu Unix z łatwością obsługi, jaką zapewnia odnowiony interfejs użytkownika. Aby pomóc użytkownikom w migracji z Mac OS 9, nowy system operacyjny umożliwił korzystanie z aplikacji OS 9 w systemie Mac OS X za pośrednictwem środowiska klasycznego. 


19 maja 2001 roku Apple otworzył swoje pierwsze oficjalne sklepy detaliczne o tej samej nazwie w Wirginii i Kalifornii. 23 października tego samego roku firma Apple zadebiutowała przenośnym cyfrowym odtwarzaczem audio dla iPoda. Produkt, który po raz pierwszy został sprzedany 10 listopada 2001 r., odniósł fenomenalny sukces, sprzedając ponad 100 milionów egzemplarzy w ciągu sześciu lat. W 2003 roku został wprowadzony iTunes Store firmy Apple. Usługa oferowała pobieranie muzyki online za 0,99 USD za piosenkę i integrację z iPodem. ITunes Store szybko stał się liderem na rynku usług muzycznych online, z ponad pięcioma miliardami pobrań do 19 czerwca 2008 r. Dwa lata później iTunes Store był największym sprzedawcą muzycznym na świecie.



Podczas przemówienia programowego Worldwide Developers Conference 6 czerwca 2005 roku Jobs ogłosił, że Apple rozpocznie produkcję komputerów Mac z procesorami Intel w 2006 roku. 10 stycznia 2006 roku nowy MacBook Pro i iMac stały się pierwszymi komputerami Apple, w których zastosowano Procesor Intel Core Duo. Do 7 sierpnia 2006 roku Apple przeszedł na chipy Intela dla całej linii produktów Mac - ponad rok wcześniej niż zapowiadano. Marki Power Mac, iBook i PowerBook zostały wycofane w okresie przejściowym; Mac Pro, MacBook, MacBook Pro stały się ich następcani prawnymi. 29 kwietnia 2009 r. The Wall Street Journal poinformował, że Apple buduje własny zespół inżynierów do projektowania mikroczipów. Firma Apple wprowadziła również Boot Camp w 2006 r., aby pomóc użytkownikom zainstalować Windows XP lub Windows Vista na ich komputerach Intel Mac razem z Mac OS X.

Sukces Apple w tym okresie był widoczny po cenie jego akcji. W okresie od początku 2003 do 2006 roku cena akcji Apple wzrosła ponad dziesięciokrotnie, z około 6 USD za akcję (po uwzględnieniu podziału) do ponad 80 USD. Chociaż udział Apple w rynku komputerów wzrósł, pozostawał daleko w tyle za swoim konkurentem Microsoft Windows, stanowiąc około 8% komputerów stacjonarnych i laptopów w USA.

Od 2001 roku zespół projektowy Apple stopniowo rezygnuje z przezroczystego, kolorowego plastiku używanego po raz pierwszy w iMacu G3. Ta zmiana projektowa rozpoczęła się wraz z wykonanym z tytanu PowerBookiem, a po niej nastąpiła biała poliwęglanowa konstrukcja iBooka oraz iMac z płaskim panelem.

Apple i urządzenia mobilne

Podczas swojego przemówienia na Macworld Expo 9 stycznia 2007 Jobs ogłosił, że Apple Computer, Inc. będzie odtąd znane jako „Apple Inc.”, ponieważ firma przeniosła nacisk z komputerów na elektronikę użytkową. Podczas tego wydarzenia zapowiedziano również iPhone i Apple TV. Firma sprzedała 270 000 iPhone'ów w ciągu pierwszych 30 godzin sprzedaży, a urządzenie zostało nazwane „przełomem dla branży”. Apple odniósł powszechny sukces dzięki swoim iPhone'om, iPodom Touch i iPadproduktom, które wprowadziły innowacje odpowiednio w telefonach komórkowych, przenośnych odtwarzaczach muzyki i komputerach osobistych. Ponadto do początku 2007 r . zarejestrowano 800 000 użytkowników Final Cut Pro.

pierwszy iPhone

W artykule opublikowanym w witrynie Apple 6 lutego 2007 roku Jobs napisał, że Apple byłby skłonny sprzedawać muzykę w sklepie iTunes Store bez zarządzania prawami cyfrowymi (DRM), umożliwiając tym samym odtwarzanie utworów na odtwarzaczach innych firm, jeśli wytwórnie płytowe zgodziłby się zrezygnować z technologii. W dniu 2 kwietnia 2007 r. Apple i EMI wspólnie ogłosiły usunięcie technologii DRM z katalogu EMI w sklepie iTunes Store ze skutkiem od maja 2007 r. Inne wytwórnie w końcu poszły w ich ślady, a Apple opublikowało komunikat prasowy w styczniu 2009 r. aby ogłosić, że wszystkie utwory w iTunes Store są dostępne bez ich FairPlay DRM.

W lipcu 2008 r. Apple uruchomił App Store, aby sprzedawać aplikacje innych firm na iPhone'a i iPoda Touch. W ciągu miesiąca sklep sprzedał 60 milionów aplikacji i odnotował średni dzienny przychód w wysokości 1 miliona doarów, a Jobs spekulował w sierpniu 2008 roku, że App Store może stać się biznesem Apple wartym miliardy dolarów. Do października 2008 r. Apple był trzecim co do wielkości dostawcą telefonów komórkowych na świecie ze względu na popularność iPhone'a.


16 grudnia 2008 r. firma Apple ogłosiła, że ​​rok 2009 będzie ostatnim rokiem, w którym korporacja po ponad 20 latach obecności weźmie udział w Macworld Expo, a zamiast niej wiceprezes ds. światowego marketingu produktów Phil Schiller wygłosi przemówienie na rok 2009 ws. oczekiwanych miejsc pracy.

W dniu 14 stycznia 2009 r. Jobs ogłosił w wewnętrznej notatce, że będzie korzystał z sześciomiesięcznego urlopu lekarskiego w Apple do końca czerwca 2009 r. i poświęci czas na skupienie się na swoim zdrowiu. W e-mailu Jobs stwierdził, że „ciekawość mojego zdrowia osobistego nadal rozprasza nie tylko mnie i moją rodzinę, ale także wszystkich innych pracowników Apple” i wyjaśnił, że przerwa pozwoli firmie „skupić się na dostarczaniu niezwykłych produktów”. Chociaż Jobs był nieobecny, Apple zanotował najlepszy kwartał poza okresem świątecznym (pierwszy kwartał 2009 r.) podczas recesji z przychodami w wysokości 8,16 miliarda dolarów i zyskiem w wysokości 1,21 miliarda dolarów.

Po latach spekulacji i wielu plotkach o „przeciekach”, 27 stycznia 2010 r. Apple zaprezentował urządzenie multimedialne z dużym ekranem, podobne do tabletu, znane jako iPad. iPad działał z tym samym dotykowym systemem operacyjnym co iPhone i wszystkie aplikacje na iPhone'a były kompatybilne z iPadem. To dało iPadowi duży katalog aplikacji w momencie premiery, choć miał bardzo krótki czas na rozwój przed premierą. Później tego samego roku, 3 kwietnia 2010, iPad został wypuszczony na rynek w USA. Sprzedał ponad 300 000 sztuk pierwszego dnia i 500 000 pod koniec pierwszego tygodnia. W maju tego samego roku kapitalizacja rynkowa Apple przekroczyła kapitalizację konkurenta Microsoft po raz pierwszy od 1989 r.

pierwszy iPad

W czerwcu 2010 r. Apple wypuścił iPhone 4, który wprowadził połączenia wideo, wielozadaniowość i nową nieizolowaną konstrukcję ze stali nierdzewnej, która działała jako antena telefonu. Później tego samego roku firma Apple ponownie odświeżyła swoją linię odtwarzaczy MP3 iPod, wprowadzając wielodotykowy iPod Nano, iPod Touch z FaceTime oraz iPod Shuffle, który przywrócił przyciski kółka klikania z wcześniejszych generacji. Wprowadził także mniejszy, tańszy Apple TV drugiej generacji, który umożliwiał wypożyczanie filmów i programów.

iPod

W październiku 2010 r. akcje Apple osiągnęły rekordowy poziom, przyćmiewając 300 USD (po korekcie o 43 USD). Później w tym samym miesiącu, Apple uaktualnił laptopa MacBook Air, pakiet aplikacji iLife i wydałnnową odsłonęMac OS X Lion - ostatnią wersję o nazwie Mac OS X.
6 stycznia 2011 roku firma otworzyła swój Mac App Store, cyfrową platformę dystrybucji oprogramowania podobną do iOS App Store.

17 stycznia 2011 roku Jobs ogłosił w wewnętrznej notatce Apple, że weźmie kolejny urlop medyczny na czas nieokreślony, aby pozwolić mu skupić się na swoim zdrowiu. Dyrektor operacyjny Tim Cook przejął codzienną działalność Jobsa w Apple, chociaż Jobs nadal pozostawał „zaangażowany w ważne decyzje strategiczne”. Apple stało się najbardziej wartościową marką dla konsumentów na świecie. W czerwcu 2011 roku Jobs niespodziewanie wszedł na scenę i zaprezentował iCloud, internetową usługę przechowywania i synchronizacji muzyki, zdjęć, plików i oprogramowania, która zastąpiła MobileMe, poprzednią próbę synchronizacji treści firmy Apple. To była ostatnia premiera produktu, w którym Jobs uczestniczył przed śmiercią.

Wraz z podobnymi podmiotami, takimi jak Atari i Cisco Systems, Apple pojawił się w filmie dokumentalnym Something Ventured, którego premiera odbyła się w 2011 roku i dotyczyła trzydziestoletniej epoki, która doprowadziła do powstania i dominacji Doliny Krzemowej. Argumentowano, że Apple osiągnął taką efektywność w swoim łańcuchu dostaw, że działa na zasadzie monopsonu (jeden kupujący z wieloma sprzedawcami) i może narzucać warunki swoim dostawcom. W lipcu 2011 r., z powodu amerykańskiego kryzysu pułapu zadłużenia, rezerwy finansowe Apple były przez krótki czas większe niż rezerwy rządu USA.

24 sierpnia 2011 r. Jobs zrezygnował ze stanowiska dyrektora generalnego Apple. Został zastąpiony przez Cooka, a Jobs został prezesem Apple. Apple nie miał przewodniczącego w tym czasie, a zamiast tego miał dwa współkierownictwa reżyserów, Andrea Junga i Arthura Levinsona.

Apple i rządy Cooka

5 października 2011 roku Steve Jobs zmarł, oznaczając koniec pewnej ery dla Apple. Pierwsza ważna zapowiedź dotycząca produktu przez Apple po odejściu Jobsa miała miejsce 19 stycznia 2012 r., kiedy to Phil Schiller z Apple przedstawił w Nowym Jorku podręczniki iBook dla iOS i iBook Author dla Mac OS X. Jobs stwierdził w biografii pt. „Jobs”, że chciał na nowo odkryć branżę podręczników i edukację.


W latach 2011–2012 Apple wypuściło iPhone 4S i iPhone 5, które zawierały ulepszone aparaty, inteligentnego asystenta oprogramowania o imieniu Siri oraz dane zsynchronizowane z chmurą za pomocą iCloud; trzecią i czwartą generację iPadów z wyświetlaczami Retina oraz iPad Mini, który miał 7,9-calowy ekran w przeciwieństwie do 9,7-calowego ekranu iPada. Te premiery zakończyły się sukcesem, a iPhone 5 (wydany 21 września 2012 r.) stał się największą premierą iPhone'a firmy Apple z ponad dwoma milionami zamówień w przedsprzedaży i sprzedażą trzech milionów iPadów w trzy dni po premierze iPada Mini i czwartej generacji iPad (wydany 3 listopada 2012 r.). Firma Apple wypuściła także 13-calowego MacBooka Pro trzeciej generacji z wyświetlaczem Retina oraz nowymi komputerami iMac i Mac Mini.

iPhone 5

20 sierpnia 2012 r. rosnąca cena akcji Apple spowodowała wzrost kapitalizacji rynkowej firmy do rekordowego wówczas poziomu 624 miliardów dolarów. To pobiło rekord kapitalizacji rynkowej ustanowiony wcześniej przez Microsoft w 1999 r. bez uwzględnienia inflacji. W dniu 24 sierpnia 2012 r. amerykańskie jury orzekło, że Samsung powinien zapłacić Apple 1,05 miliarda dolarów (665 milionów funtów) odszkodowania w postępowaniu sądowym dotyczącym własności intelektualnej . Samsung odwołał się od odszkodowania, które zostało obniżone o 450 milionów dolarów, a następnie sąd uwzględnił wniosek Samsunga o nowy proces. W dniu 10 listopada 2012 r. Apple potwierdziło globalne porozumienie, które oddalało wszystkie dotychczasowe procesy sądowe między Apple i HTC do tego dnia, na korzyść dziesięcioletniej umowy licencyjnej na obecne i przyszłe patenty między obiema firmami. Przewiduje się, że Apple zarobi 280 milionów dolarów rocznie na tej umowie z HTC.

Wcześniej poufny e-mail napisany przez Jobsa na rok przed jego śmiercią został przedstawiony podczas postępowania sądowego w sprawie Apple Inc. przeciwko Samsung Electronics Co. i stał się publicznie dostępny na początku kwietnia 2014 roku. „Wiadomość e-mail została wysłana tylko do 100 najwyższych pracowników firmy i zawierała w 10 podtytułach zarys wizji Jobsa dotyczącej przyszłości Apple Inc. W szczególności Jobs ogłasza „Świętą wojnę z Google” na 2011 rok i planuje utworzenie „nowego kampusu” na 2015 rok. 

W marcu 2013 r. firma Apple złożyła patent na system rzeczywistości rozszerzonej (AR), który może identyfikować obiekty w strumieniu wideo na żywo i przedstawiać informacje odpowiadające tym obiektom za pośrednictwem wygenerowanej komputerowo warstwy informacyjnej nałożonej na obraz świata rzeczywistego. Firma podjęła również kilka ważnych decyzji dotyczących zatrudnienia w 2013 r. 2 lipca 2013 r. Apple zatrudnił Paula Deneve, belgijskiego prezydenta i dyrektora generalnego Yves Saint Laurent, jako wiceprezesa podlegającego bezpośrednio Timowi Cookowi. Ogłoszenie z połowy października 2013 r. ujawniło, że CEO Burberry, Angela Ahrendts została zatrudniona jako starszy wiceprezes Apple w połowie 2014 roku. Ahrendts wcześniej nadzorowała strategię cyfrową Burberry przez prawie osiem lat, a podczas jej kadencji sprzedaż wzrosła do około 3,2 miliarda dolarów, a akcje zyskały ponad trzykrotnie. Zrezygnowała z Apple w 2019 roku

Apple dzisiaj

19 sierpnia 2020 r. cena akcji Apple przekroczyła na krótko 467,77 USD, co uczyniło Apple pierwszą amerykańską spółką z kapitalizacją rynkową w wysokości 2 bln USD. Apple ogłosił, że przejdzie z komputerów Mac z procesorów Intel na procesory opracowane we własnym zakresie. Ogłoszenie było oczekiwane przez analityków branżowych i zauważono, że komputery Mac wyposażone w procesory Apple pozwolą na duży wzrost wydajności w porównaniu z obecnymi modelami opartymi na Intelu. 10 listopada 2020 r. MacBook Air, MacBook Pro i Mac Mini stały się pierwszymi urządzeniami Mac wyposażonymi w procesor zaprojektowany przez Apple, Apple M1. 

iPhone SE drugiej generacji . Naśladuje wygląd iPhone'a 8 - ma 4,7-calowy ekran, duże ramki na górze i na dole oraz przycisk Home z Touch ID. Ma jednak ulepszony procesor A13 Bionic i ulepszone kamery z przodu iz tyłu. [309]

13 października 2020 roku Apple przedstawił iPhone'a 12, iPhone'a 12 Mini, iPhone'a 12 Pro i iPhone'a 12 Pro Max. Nowe iPhone'y wyposażone w nowy projekt z płaskimi krawędziami, element projektu przypominający wzory na iPhone 4 za pośrednictwem iPhone 5S i jest pierwszym dużym przeprojektowaniem od iPhone X. Są również wyposażone w A14 Bionicprocesor, pierwszy 5-nanometrowy procesor wyprodukowany na rynku. iPhone 12 zastępuje wyświetlacz LCD Liquid Retina swojego poprzednika wyświetlaczem Super Retina XDR OLED, zmniejszając granice wyświetlacza przy zachowaniu rozmiaru ekranu. IPhone 12 Mini ma 5,4-calowy wyświetlacz i mniejszy wygląd niż poprzednie iPhone'y 4,7-calowe. IPhone 12 Pro i iPhone 12 Pro Max ulepszają iPhone'a 12 i iPhone'a 12 Mini dzięki dodatkom, takim jak jaśniejszy wyświetlacz, teleobiektyw i LiDARskaner. IPhone 12 Pro Max ma największy jak dotąd wyświetlacz, wyposażony w 6,7-calowy ekran i większy czujnik niż jego mniejszy odpowiednik. Cztery nowe iPhone'y są również wyposażone w ceramiczną, hartowaną przednią szybę, sprzedawaną jako Ceramic Shield, natomiast z tyłu zachowano szkło wzmocnione Dual-Ion Exchange poprzedniej generacji. Ta generacja iPhone'a również kontrowersyjnie usunęła z pudełka zarówno dołączone słuchawki, jak i zasilacz, powołując się na korzyści dla środowiska.

iPhone 12


Apple ma swoją siedzibę w Cupertino w Kalifornii. Firma niezmiennie wciąż projektuje, rozwija i sprzedaje elektronikę użytkową, oprogramowanie komputerowe i usługi online. Jest uważana za jedną z firm Wielkiej Piątki w branży technologii informatycznych w USA, wraz z Amazon, Google, Microsoftem i Facebookiem. Poza tym jest jedną z najpopularniejszych firm produkujących smartfony na świecie, wraz z Samsung Electronicsi Xiaomi. Jest to także najpopularniejsza firma produkująca tablety na świecie. Apple zatrudnia 147 000 pełnoetatowych pracowników i utrzymuje 511 sklepów detalicznych w 25 krajach od 2021 r.

Od stycznia 2021r. na całym świecie jest aktywnie używanych ponad 1,65 miliarda produktów Apple. Firma ma również wysoki poziom lojalności wobec marki i jest uznawana za najcenniejszą markę na świecie. Jednak Apple spotyka się z poważną krytyką dotyczącą praktyk pracowniczych swoich wykonawców, praktyk środowiskowych i nieetycznych praktyk biznesowych, w tym zachowań antykonkurencyjnych, a także pochodzenia materiałów źródłowych.




siedziba Apple


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Breakout - Pong z cegiełkami

Raz, a dobrze - Kee Games i ich Tank.

Interaktywna fikcja - początek przygodówek i gier point'n'click