BASIC na papierze, czyli pierwsza książka o komputerach.

Tym razem nie o grach, nie o komputerach lecz o zwykłej papierowej książce, która niegdyś była uważana za skarbnicę wiedzy o grach BASIC. Mowa tutaj o BASIC Computer Games wydanej w 1973 roku przez Davida Ahla.


Około 1971 roku Ahl przeniósł dwie popularne gry z języka FOCAL od DEC na język BASIC. Był to Hamurabi i Lunar Lander. Opublikował te wersje w edukacyjnym biuletynie DEC, zredagowanym przez EDU. Jego popularność była taka, że ​szukał ludzi do złożenia kolejnych zgłoszeń do przyszłych wydań biuletynu i szybko zebrał ich wielu, a znaczna ich grupa to uczniowie szkół średnich. Szeroka dostępność BASIC na różnych platformach, zwłaszcza Data General Nova i serii HP 2100, doprowadziła do znacznego przenoszenia gier do i z platformy DEC. Tak z biuletynu powstała książka.

W 1974 roku Ahl opuścił DEC, aby założyć magazyn Creative Computing. Ponownie nabył prawa do książki z DEC i ponownie wydał ją pod nazwą BASIC Computer Games. Mniej więcej w tym czasie zaczęły pojawiać się pierwsze mikrokomputery hobbystyczne w 1975 roku i stały się bardzo popularne. Wkrótce po wydaniu maszynek „1977 Trinity” (Apple II, Commodore PET i TRS-80) pojawiło się wiele nowych, konkurencyjnych platform mikrokomputerowych wyposażonych w BASIC, wraz z bazą użytkowników, a popyt na książkę doprowadził do drugiego wydania w 1978 r. Sprzedaż utrzymywała się na wysokim poziomie przez wiele lat i przyniosła podobne kolekcje pt. More Basic Computer Games (1979) oraz Big Computer Games (1984) i Basic Computer Adventures (1984), z tłumaczeniem na sześć języków.



Najpopularniejsze gry zawarte w książce to m. in.:

  • Chomp
  • Hexapawn
  • Hamurabi (stworzony przez Ahla w oparciu o grę Summer Game, Richarda Merrilla)
  • Nim
  • Super Star Trek


Pierwsza wersja, 101 BASIC Conputer Games, miała dwa wydania i ostatecznie sprzedała się w liczbie 10 000 egzemplarzy. Później Ahl zauważył, że „było znacznie więcej książek niż komputerów, więc ludzie kupowali trzy, cztery, pięć w stosunku do jednego komputera".

Druga wersja, BASIC, była wielokrotnie drukowana i była pierwszą książką komputerową, która sprzedała się w milionach egzemplarzy. Harry McCracken nazwał to „Najbardziej wpływową książką epoki BASIC”.

Gry z książki można skompilować i uruchomić na zwykłym komputerze z Windowsem (tylko wersja 32-bitowa) za pomocą interpretera GW-BASIC.

Gry są również kompatybilne i dostępne w środowisku programistycznym Microsoft Small Basic dla dzieci. Computer Science for Kids wydało w 2010 roku Small Basic Edition klasycznej książki Basic Computer Games o nazwie Basic Computer Games: Small Basic Edition.

Jeśli chciałbyś przeglądnąć z ciekawości zawartość książki to tu znajdziesz link do pliku pdf. Książka waży 13 MB.
Bez pobierania książka dostępna jest na stronie AtariArchives.org

W podziękowaniu grupie Lubie Stare Gry za udostępnienie
https://m.facebook.com/groups/631424420349910

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Breakout - Pong z cegiełkami

Raz, a dobrze - Kee Games i ich Tank.

Interaktywna fikcja - początek przygodówek i gier point'n'click