Pionierzy w grafice wektorowej - firma Cinematronics

Grafika wektorowa to nowy etap w dziedzinie gier arcade. Dzięki niej, gry zdawały się być żywsze i szybsze. Dziś poznamy ludzi, którzy jako jedni z pierwszych nadali życie wektorom w grach i pozwolili im się rozwijać. Oto firma Cinematronics.



POCZĄTKI

Cinematronics Inc. została założona w 1975 r. przez Jimmie Pierce'a, Dennisa Parte i Gary'ego Garrisona w El Cajon w Kalifornii, chociaż na początku Parte i Garrison sprzedali swoje akcje Tomowi „Papa” Stroudowi. Pierwsze gry Cinematronics, klon Ponga, kopia Flipper Ball i ich pierwszy oryginalny projekt - Embargo, zostały wydane w 1975, 1976 i 1977 roku, ale nie były szczególnie godne uwagi. Firma naprawdę zaczęła prosperować po tym, jak gra Space Wars pojawiła się około rok później.

WPROWADZENIE W GRAFIKĘ WEKTOROWĄ 


 Larry Rosenthal

Larry Rosenthal, uczeń MIT, napisał swoją pracę magisterską nt. gry Spacewar! i chciał stworzyć wersję gry komputerowej, która mogłaby zostać umieszczona w salonach gier. Rosenthal stworzył procesor o mocy wystarczającej do uruchomienia odpowiedniej wersji Spacewar!, do tego niedrogi w produkcji. Nazwał swoją technologię opartą na TTL „Vectorbeam”. Po zbudowaniu prototypu chciał sprzedać swoją maszynę w różnych firmach zajmujących się grami, szukając dystrybutora.

W tym samym czasie Cinematronics szukało kolejnej gry. Czas był idealny dla tych dwóch: Cinematronics zabrakło funduszy i szukali okazji, aby znaleźć nową grę, a Rosenthal sprzedawał grę. Umowa została zawarta, a gra została wydana jako Space Wars.

Space Wars to pierwsza gra arcade wykorzystująca czarno-białą grafikę wektorową, która umożliwiła wyświetlanie ostrych, wyraźnych obrazów. Gra posiadała grafikę, która była znacznie bardziej szczegółowa niż ówczesne wyświetlacze rastrowe. Firma Cinematronics sprzedała ponad 30 000 sztuk a gra była bestsellerem w 1978 roku.


Rosenthal opuścił Cinematronics i założył Vectorbeam. Kiedy próbował zabrać ze sobą technologię „Vectorbeam”, Pierce i Stroud go pozwali. Mężczyźni zawarli porozumienie z Rosenthalem poza sądem, który sprzedał swoją firmę i technologię firmie Cinematronics.

JESZCZE WIĘCEJ WEKTORÓW

Pod nazwą technologiczną „Vectorbeam” firma Cinematronics wydała serię gier arcade z grafiką wektorową, w tym Starhawk, pierwszą grą jeden na jednego - Warrior, Sundance i Tail Gunner.

Firma eksperymentowała z kolorowymi nakładkami w niektórych swoich grach. W Star Castle nakładka nadała kolor kilku elementom gry o ustalonych pozycjach. W Armor Attack sama nakładka była częścią gry: była widokiem z góry na mały zestaw ulic miasta, a gracz jechał jeepem ulicami walcząc z czołgami i helikopterami.

Cinematronics stworzył Cosmic Chasm, kolorową grę wektorową. Inne gry zostały opracowane w oparciu o ten sam system sprzętowy (oparty na chipie Motoroli 68000), ale nigdy nie zostały wydane, w tym wektorowa gra 3D z kolorami.


GRY NA LASERDISC I DRAGON'S LAIR

Około 1982 r. firma Cinematronics rozpoczęła wydawanie gier wykorzystujących wyświetlanie rastrowe, takich jak Naughty Boy i Zzyzzyxx. W tym czasie firma złożyła jeszcze wniosek o ochronę przed upadłością na podstawie rozdziału 11 (w Stanach, gdy firma nie jest w stanie spłacić swojego długu lub wierzycieli, może złożyć wniosek do federalnego sądu upadłościowego w celu uzyskania ochrony na podstawie rozdziału 7 lub rozdziału 11).

W 1983 roku Cinematronics wydali Dragon's Lair, jedną z pierwszych gier arcade opartych na laserdisc. W celu zakończenia projektu nawiązali współpracę z Advanced Microcomputer Systems (później przemianowaną na RDI Video Systems), która później próbowała sprzedać domową wersję urządzenia z dyskiem laserowym. Podczas gdy domowa konsola RDI, Halcyon, poniosła klęskę, Dragon's Lair odniósł ogromny sukces. Cinematronics podążyło za ciosem, tworząc podobną grą laserdisc o tematyce science fiction, Space Ace. Około 1983 roku wyprodukowano prototypowy materiał animacyjny do kontynuacji Dragon's Lair ale z powodu braku porozumienia między Cinematronics a animatorem Donem Bluthem, materiał ten pozostawał nieużywany przez lata, ostatecznie stając się częścią gry Dragon's Lair II: Time Warp w latach 90.


Około 1984 r. Cinematronics wydała Express Delivery i inne gry rastrowe oparte na nowej platformie sprzętowej o nazwie Cinemat System, która została zaprojektowana do wielokrotnego użytku z wymiennym oprogramowaniem, panelami sterowania i obudową.

Około 1987 r. została przejęta przez Tradewest i zmieniła nazwę na Leland Corporation, kontynuując produkcję oprogramowania do arcade i do gier komputerowych. Tradewest został wykupiony przez WMS w 1994 roku, aby stać się ich oddziałem konsolowym.

GRY CINEMATRONICS NA AUTOMATY


 źródło: Laird's Lair

W podziękowaniu grupie Lubie Stare Gry za udostępnienie
https://m.facebook.com/groups/631424420349910

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Breakout - Pong z cegiełkami

Raz, a dobrze - Kee Games i ich Tank.

Interaktywna fikcja - początek przygodówek i gier point'n'click